Değişik yerleşim sıklıklarında barındırma ve askorbik asit kullanımının etlik piliç performansına etkileri
- Tez No: 27823
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
45 ÖZET Araştırma, birim alandan daha fazla verim elde etmek amacıyla yerleşim sıklığım arttırmak ve yoğun yerleşimin getirdiği zorlanım (stres) etkisini Askorbik Asit uygulamasıyla gidermekti. Askorbik Asit uygulamasına yönelik yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar çelişkili olmakla birlikte genel olarak zorlan im m hayvanlar üzerindeki olumsuz etkisini giderebileceği izlenimini vermektedir. Araştırma sonuçları karşılaştırıldığında h. hafta canlı ağırlığında Askorbik Asidin etkisinin önemli P olmadığı, ancak 7. haftada m² ' ye 25 piliç yerleştirilen gruplarda Askorbik Asit katkısının canlı ağırlığı önemli derecede iyileştirildiği gürülmüştür. Ölüm oranları dikkate alındığında m² 'ye 25 piliç yerleştirilen gruplarda her iki Askorbik Asit dozunun etkisi hem canlı ağırlık hem de yemden yararlanma değerlerini incelediğimizde m² 'ye 25 piliç yerleştirilen gruplarda her iki Askorbik Asit dozunun etkisi hem canlı ağırlık hem de yemden yararlanma değerleri yönünden farkedilir düzeyde iyileşmiştir. Karkas ağırlığı ve karkas özellikleri açısından ulaştırdığımızda, gruplar arası fark önemsiz bulunmuş yani Askorbik Asidin etkisi görülmemiştir. Ekonomik analizi yapılarak sonuçlar karlılık açısından irdelenmiştir. Canlı ağırlık başına en düşük yem maliyeti m²'ye 25 piliç yerleştirilen ve 300 mg Askorbik Asit verilen grupta bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY Researching is to increase stocking density closeness by |he aim getting more product from the unit field and to avoid the effect of stress which condensed stocking density brings by the practising of askorbic asid. Al tough the results. Which the obtained from the studies which are directed to the askorbic asid practising, in general it has been thought that the negative effect of stress an animals will be able to be avoided. When the results of research are compared. It has been seen that the effect of ascorbic asid is not important on the alive 4- 1- 4-İ- weight of 6 week but in the 7 week, the groups in which 25 chicks have been placed to each m~, it has been seen that the asid addition has made well the alive weight in the importance degree. When it is paid attention to the rate of death al tough it is not important the addition of 200 mg/kg ascorbic asid on the group in which 25 chicks have been placed to each m~, it has been seen that the addition of 300 mg/kg ascorbic asid has reduced the rate of death. When we research the values of making use of place, on the groups in which 25 chicks have been placed to each m, the effects of both of two ascorbic asid dose have become well both from the way of alive weight and from the values of making use of place on the noticable level. When we compare from the way of carcass weight and carcass specialities the difference between the groups have been found unimportant, that is, the effect of ascorbic asid has not been seen. Being done the economic anal ise, the result have been discussed from the way of profit. The minimun cost of fodder to the each of alive weight has been found in the group which has been given 300 mg/kg ascorbic asid and the group in which 25 chicks have been placed to each m.