Lise tarih öğretmenlerinin kullandıkları öğretim yaklaşımlarının öğrencilerin öğrenme stilleri açısından değerlendirilmesi
Approach to teaching high school history teacher that of the use angle of students learning style and the evaluation
- Tez No: 278234
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA, YRD. DOÇ. DR. GÜLAY EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, lise tarih öğretmenlerinin kullandıkları öğretimyaklaşımlarını öğrencilerin öğrenme stilleri açısından değerlendirmektir. Buaraştırmanın evrenini Ankara ili sınırları içerisindeki lise öğrencileri oluşturmuştur.Araştırmanın örneklemini Ankara'nın farklı ilçelerindeki 6 lisede öğrenim gören 660öğrenci oluşturmuştur. Örneklem grubundaki öğrencilerin % 29,5'inin SincanLisesi'nde, % 18,3'ünün Eryaman Lisesi'nde, % 17,9'unun Cumhuriyet Lisesi'nde, %13,5'inin Abidinpaşa Lisesi'nde, % 10,9'unun Ufukarslan Lisesi'nde, % 9,8'inin iseMamak Lisesi'nde öğrenim görmektedir. Veri toplama aracı üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; öğrencilerin demografik özelliklerine belirlemeye yönelik sorular yeralmaktadır. Bu bölümde öğrencilerin cinsiyeti, öğrenim gördükleri okul, bölüm, sınıf,genel akademik başarı durumu, ailenin gelir düzeyi, okulun bulunduğu sosyoekonomikçevre, anne ve babalarının eğitim düzeylerini belirlemeye yönelik sorular yer almıştır.Veri toplama aracının ikinci bölümünde Kolb'un öğrenme stilleri envanterinde yer alanyerleştiren öğrenme stili, değiştiren öğrenme stili, özümseyen öğrenme stili ve ayrıştıranöğrenme stiline sahip öğrencilerin lise tarih öğretmenlerinin kullandıkları öğretimyaklaşımlarına yönelik görüşlerini belirlemeye yönelik dört boyut yer almaktadır. Herboyutun altında 14 madde yer almıştır. 4'lü likert tipi bir ölçeğin kullanıldığı bubölümde her maddeye verilecek cevap kodları 1,00 ile 4,00 arasında değişmektedir.Veri toplama aracının üçüncü bölümünde ise; Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri yeralmaktadır. Envanter, bireylerden kendi öğrenme stillerini en iyi tanımlayan dörtöğrenme biçimini sıralamalarını isteyen dörder seçenekli 12 maddeden oluşmaktadır.Her bir seçenek 4 öğrenme biçimini temsil etmektedir.Cevaplayanların her bir seçeneğe verdiği puanlar sonucu 12 ile 48 arasında birpuan elde edilir. Daha sonraki adım birleştirilmiş puanların elde edilmesidir. Butoplamlardan elde edilen puanlar da ?36 ile +36 arasında değişir. Birleştirilmişpuanların elde edilmesiyle iki puanın kesiştiği nokta bireye en uygun olan öğrenmestilini vermektedir. Bu envanterden elde edilen veriler ışığında örneklem grubundaki660 öğrencinin öğrenme stili belirlenmeye çalışılmıştır.Kolb'un öğrenme stilleri envanterine göre yerleştiren, değiştiren, özümseyen veayrıştıran öğrenme stiline sahip öğrencilerin tarih derslerinde öğretmenlerininkullandıkları öğretim yöntemlerine yönelik görüşlerine yönelik betimsel istatistiktabloları oluşturulmuş, farklı öğrenme stillerine sahip öğrencilerin ifadeleri arasındakifarklılıkları belirlemek amacıyla t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA)uygulanmıştır.Araştırma bulgularına dayalı olarak; öğrencilerin en fazla yerleştiren öğrenmestilini kullandıkları tespit edilmiştir. Yerleştiren öğrenme stiline sahip öğrencilere göreTarih öğretmenleri ise en fazla soru cevap öğretim yaklaşımı kullanmaktadırlar.Değiştiren öğrenme stiline sahip öğrencilere göre Tarih öğretmenleri ise en fazla Beyinfırtınası yapma öğretim yaklaşımını kullanmaktadırlar. Özümseyen öğrenme stilinesahip öğrencilere göre Tarih öğretmenleri ise en fazla konuyla ilgili bilgi haritalarıçıkartma öğretim yaklaşımını kullanmaktadırlar. Ayrıştıran öğrenme stiline sahipöğrencilere göre Tarih öğretmenleri ise en fazla ev ödevleri yaptırma, İyi rehberlikverilen geziler düzenleme ve konuyla ilgili hikâyeler yazdırma öğretim yaklaşımlarınıen fazla kullanmayı tercih ettikleri öğrenci görüşleri sonucunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, high school history teachers in the teachingapproaches they use in terms of students' learning styles to evaluate. The universe ofthis research within the borders of the province of Ankara has created the high schoolstudents. Different districts of Ankara sample of the research study in which 660 highschool students in 6th form. %29.5 of students in the sample group in the Sincan HighSchool,% 18.3 'reputation Eryaman High School,% 17.9' s Cumhuriyet High School, %13.5 'inin Abidinpaşa High School, %10, 9's Ufukarslan High School, 9.8% in the studyof high school is seen that the Mamak. Data collection tool consists of three parts. In thefirst section students' demographic characteristics are included for determining thequestions. In this section, students 'gender, education study their school, department,class, overall academic achievement status, family income level, where socio-economicenvironment of the school, parents' education levels, for determining the questions wereincluded. Data collection tool in the second part of Kolb's learning styles inventorylocated in places of learning styles, changing learning style, learning to assimilate thestyle and parse the learning styles of students with high school history teachers teachingapproaches they use for their views for determining the four dimensions are. At thebottom of every size 14 articles were included. Using a scale `likert? type 4 in thissection will be given to each item response codes vary between 1.00 and 4.00. In thethird section of the data collection tool; Kolb Learning Styles Inventory is located.Inventory, individual learning styles of their own learning styles best describes the fourwho want to sort the material consists of 12 four-choice. Each option represents the 4learning styles Answer each option grant to those points that result to obtain a scorebetween 12 and 48. The next step is to obtain a more combined point.These total scores obtained from the changes between -36 to +36. Combinedscores obtained by the intersection of two points individual learning style is mostappropriate. This inventory in the light of the data obtained from the sample group of660 students was trying to determine learning style.Kolb's learning styles inventory, according to the placing, altering, absorb andparse the learning styles with students in history lessons teachers are using teachingmethods for their opinions for the descriptive statistical tables were created, differentlearning styles of students with statements of the differences between to determinewhether the t test and one-way analysis of variance ( ANOVA) was applied.Research findings based on students' learning style they use most places havebeen identified. According to students with learning styles that put the History teachersuse teaching approaches that most questions are answered. Student learning styles havechanged according to the History teachers? use the teaching approaches are morebrainstorming to do. According to students who have learning styles assimilate Historyteachers the most relevant information to the teaching approaches used Decal maps are.Parsing the students with learning styles according to the History teachers up to dohomework, trips given good guidance and regulations related stories in the printinstructional approaches most prefer to use their students as a result of comments wereidentified.