Yönetici ve öğretmen görüşlerine göre yönetsel etkililik açısından okul yöneticilerinin kendilerini geliştirme düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of self-improvement level of school managers in terms of managerial effectiveness according to point view of managers and teachers
- Tez No: 278343
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Araştırmada ?İlköğretim okulu yöneticileri ve öğretmenlerinin görüşlerine göre, yöneticilerin kendilerini geliştirme düzeyleri ile yönetsel etkililikleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı değerlendirilmiştir.Bu araştırmanın evrenini, Ankara ili Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki merkez ilçeler resmi ilköğretim okullarında görev yapan okul yöneticileri ve öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada kadın yöneticilerin bulunduğu tüm okullar örnekleme alınmış, bunun dışındaki okullar yansız örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmada, yöneticiler için kendini geliştirme ve yönetsel etkililik ölçeği, öğretmenler için yöneticilerin kendini geliştirme ve etkililiklerine belirlemeye yönelik ölçekler kullanılmıştır. Ölçekler ile elde edilen bilgiler tablo şeklinde, yönetici ve öğretmenlerin kimlik bilgileri frekans ve yüzde olarak sunulmuştur. Okul yöneticileri ve öğretmenlerinin görüşleri arasında fark olup olmadığı Varyans Analizi, Manny- Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ile kontrol edilmiş, kendini geliştirme düzeyi alt boyutları ile yönetsel etkililiğin yordanmasına ilişkin çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada 0.1 ve 0.5 anlamlılık düzeyi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda,1.Okul yöneticileri ile öğretmenlerin, yöneticilerin kendilerini geliştirme ve yönetsel etkililik düzeylerine ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık vardır. Okul yöneticileri kendilerini bu konuda daha başarılı bulmaktadır.2. Okul yöneticilerinin, yönetsel etkililik ve kendini geliştirme işlevine ilişkin görüşleri cinsiyete göre fark oluşturmazken, eğitim durumu ve kıdem arttıkça bu işlevlerde olumlu yönde artmaktadır.3.Öğretmenlerin, okul yöneticilerinin yönetsel etkililik ve kendini geliştirme düzeylerine ilişkin görüşleri onların cinsiyetlerine, eğitim durumuna ve kıdemlerine göre anlamlı bir fark oluşturmamaktadır.4.Okul yöneticilerinin görüşlerine göre, yöneticilerin kendini geliştirme düzeyini artırdıkça, yönetsel etkililik işlevlerinde de pozitif ve orta düzeyde anlamlı bir artış meydana gelirken; öğretmenlerin görüşlerine göre, pozitif ve yüksek düzeyde anlamlı bir artış meydana gelmektedir.5.Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerinin görüşlerine göre, yöneticilerin kendilerini geliştirme işlevi, onların yönetsel etkililiklerinin anlamlı bir yordayıcısıdır.Araştırma sonucunda olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
During the research, significant relationship existence between self-improvement level and managerial effectiveness of school managers is determined according to point view of teachers and school managers who are employed in primary schools.This research population is constituted of school managers and teachers employed in Ankara municipality bordered central district official primary schools. All schools which woman managers take place are sampled, the schools which woman manager does not exist are selected by impartial sampling method.In the scope of this research, determination of directed scales and managerial effectiveness scale for school managers and self improvement of managers and effectiveness for teachers are used.Informations obtained from the scales are represented as table, manager and teacher identity documents are exposed as frequency and percent.Determination of divergency between school managers and teachers is checked by variation analysis, Manny- Whitney U test, Kruskal Wallis test, multi-regression analysis related to inferior range of self-improvement level and interpretation of managerial effectiveness.During the research, 0.1 and 0.5 significant level is considered.According to search result:1. There is a significant difference between school managers and teachers at self-improvement and realization of functional development level of managerial effectiveness of school managers.School managers think that they are more successfull at this subject.2. School managers opinion about managerial effectiveness and self-improvement function does not differ with sex; and this function increases positively as educational situation and seniority increases.3. Teachers opinion about managerial effectiveness and self-improvement level of school managers does not form a significant difference according to their sex, educational situation and seniority.4. According to school managers opinion; as the school managers level of self-improvement increases, a positive and intermediate significant increase in managerial effectiveness also arises whereas positive and highly significant increase exists according to teachers.5. According to school managers and teachers opinion, function of self-improvement of school managers is their significant interpretation of them.Suggestions exposed by the researcher which appeared at the result of the research are determined.