İkinci ürün olarak soya bitkisinin azotlu ve fosforlu gübre isteğinin tespiti
- Tez No: 27842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
5. ÖZET VE SONUÇ Bu çalışma Rihisobium jaoenicum bakterisi ile aşılanmış ikinci ürün soya bitkisinin Ceyhan koşullarında azotlu ve fosforlu gübre isteğinin tesbit edilmesi amacıyla.apılnuştıı-. Deneme Adana ili Cay har Must af ata ey 1 i kasabasına bağlı Burhanla, köyünde, tesadüf blokları dsnsme desenine göre üç tekerrürü.; olarak kurulmuştur. Denemede bitki boyu, meyve sayısı» ilk meyve yüksekliği, bin tane ağırlığı, yağ oranı ve dekara tohum verimi öibi özellikler incelenmiştir,. î. Biti:: i Boyu yönünden uygulanan azot ve NXP bulunmuştur. Farklı fosfor sev i yer i ne göre bitki boyu O Q O“ intsraksiy o n u n u n etkile r i ö n e m s i z hi x 1 u n m u ş t u r., :!: 1 k m ey ve ı&.oö cm, a kot; seviyelerine gore 17,15 İ6”38 cm ara^ıriC iMYP i +. *.-- i 1 ir, :???? değişmiştir. 4 seviyeleri önemli,. NXP in teraksi yanı. bulunmuştur. Bin tane ağırlıkları *arkiı fosfor ağırlığı İM0 ve Ps uygulamasından elde edilmiştir,,önemsiz, â;:ot ise önemli etkiye sahip olmuştur. Yag oranları farkla. fosfor seviyelerine gere °A İ9“ 41.t'7,,73» azot seviyelerine göre ” 20.00 16,33 arasında değişmiştir,, En yüksek yag aranı k-U uygulamasından elde edilmiştir, 6, Dekara Tohum Verimi yönünden azot, fosfor ve NXF" interaksiyonu seviyeleri önemli bulunmuştur» Tohum verimi delerleri farklı fosfor seviyelerine cöre 340,, 9-327,, 9 kg/da, azot seviyelerine göre 336,, 9-321.0 ku /da are.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AND CONCLUSIONS The aim of this study was to determine the effect of N and P doses an soybean plant as a second cr-np in Ceyhan area conditions. The experiments were carried out in the field of Burhanli Willage, Ceyhan - Adarsa» The experimental rsp 1 icat i ons» în the experiments plant height, pod number, first pod height, 1000- seed weight} oil content and seed yield were varied between 89.. 00 - 91.47 cm heioiTcs w b r e :^ *?,:.' c: A- -j I“ S-”< P and NXP interactions ware insignificant, first pod height were found between J.6,58 - 17» 00 cm for I C V Ci... W. I:.-' 1 eve J.5. different M levels. 4,. Ct were s i g n i f :l c a n t, wri i 1 s ?>e effect of s,- +. ? 170.5 - 175., 1 g for different Si levels.. The highest 1000- sesd weight was obtained with the application of Nc> and F'ra.Considering the oil content i%), the effect of U was significant and the effects of P and NXP in araç 1 2 on were insignificant» The oil content varied between 17“73 19.41 % for different P levels and 16.32 - 20.00 % for different N levels,, The highest oil content was obtained with the application of N.»,. interaction had the important effects» The value of orain yield productions were found between 327,9 340.9 kg/da for different M levels. The highest grain production was obtained with the application of N*, and Pa = con d 3. 1 1 ons,.!?? A.. !-, -1.;;;.!.. :h e fie 1 d trials TA ÜBIifeTtl KÖWU| ^”s8toa!ttSI§I WMâM