Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan politikalarının ikinci Körfez Savaşı sonrası dönemde Amerikan kamuoyundaki yansımaları
Reflections of the USA's Afghanistan policies afret Second Gulf War on American public opinion
  1. Tez No: 278435
  2. Yazar: BURCU ÇAM YÜCEBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, Amerika Birleşik Devletleri'nin 2001 yılında Afganistan'a yaptığı askeri müdahaleden 2 yıl sonra Irak'a karşı başlattığı savaş döneminde Amerikan basınında ne şekilde yankı bulduğunu araştırmak, Afganistan ve Irak savaşları arasındaki bağı, benzerlikleri/farklılıkları ve savaş sonrasında her iki ülkenin de içinde bulunduğu şartları ve gelecek yıllarda Ortadoğu dünyasında yaşanabilecek gelişmeleri ortaya koyabilmektir.Dünyanın tek süper gücü konumunu korumak isteyen ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi kapsamındaki amaçlarına ulaşmasını sağlamak için 11 Eylül olaylarını nasıl bahane ettiği, 11 Eylül'den sonra ne gibi eylemler başlattığı ve Afganistan devletinin tarihteki ve dünya coğrafyasındaki önemi üzerinde durulurken diğer yandan da Irak Savaşı Afganistan'da yürütülen savaşın birbirlerini ve dünyayı nasıl etkilediği konuları üzerinde durulmaktadır. Amaç ve sonuçları bakımından gerek Afganistan'a, gerek Irak'a karşı başlatılan savaşlar ABD'nin kurmak istediği yeni dünya düzeninin bir parçası olarak görüldüğünden çalışma boyunca söz konusu savaşların görünmeyen amaçları üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda, çalışma boyunca vurgulanmaya çalışılan Afganistan'ın Irak'tan önceki bir öz hazırlık olduğu ve ABD'nin hedefinin teröristleri yok etmekten ziyade doğal kaynakları ele geçirmek, dünya imparatorluğu kurmak olduğu ortaya konulmuştur.Irak Savaşı'nın başlamasının hemen ardından Amerikan basınında yer alan Afganistan konulu haberler incelenerek Afganistan Savaşı'nın tarihi sürecine de odaklanılmış ve savaş dönemlerinden bahsedilmeden önce, çalışmanın ileriki bölümlerinde aktarılacak bilgilerin daha kapsamlı yorumlanabilmesi amacıyla Afganistan'ın tarihi özellikleri ve jeostratejik önemi üzerinde durulmuştur.Çalışmadaki temel kaynak haber içeriklerinin incelenebilmesi için Amerikan basınının önde gelen gazetelerinden The Washington Post gazetesi olmakla beraber, çeşitli kitap, dergi, makale, internet sayfası gibi kaynaklardan da faydalanılmıştır.Anahtar Sözcükler11 Eylül, ABD, Afganistan, Irak, Ortadoğu, terörizm, Taliban, El-Kaide, Usame Bin Laden
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the echoes in the American press during the period war that USA had started against Iraq 2 years after military intervention of United States of America to Afghanistan in 2001 and to determine the connection, similarities/differences between Iraq and Afghanistan wars and the conditions that these two countries experience after the war as well as the possible developments in Middle East in coming years.It is emphasized that the USA, which want to protect the position of being the sole super power of the world, had used the September 11 as an excuse to achieve its goals within the scope of Greater Middle East Project and that what kind of activities it had started after September 11 and how the Iraqi and Afghani war interacted with each other and the world while the importance of Afghanistan in the history and world geography was highlighted. As the wars initiated against Afghanistan and Iraq, depending to their aims and results, were deemed as a part of the new world order that USA wanted to established, during the study it was aimed to deliberate the latent aims of these wars in question. As a result of the study; what was tried to stress on was that Afghanistan was a preparation before the Iraqi war and that the target of USA was to capture the natural resources and to establish a world empire rather to destroy the terrorists.Just after the onset of the Iraqi war, the news in the American press regarding Afghanistan was examined and it was also focused on the historical course of Afghanistan war and the historical aspects and geo-strategic importance of Afghanistan was examined before mentioning the period of war to enable a comprehensive interoperation of the information to be delivered in the following parts of the study.In order to examine the news contents, the main resource of the study, it was benefitted from The Washington Post, the leading newspapers of USA and various books, magazines, articles and web pages.Key WordsSeptember 11, United States of America, Afghanistan, Iraq, Middle East, terrorism, Taliban, Al-Qaeda, Usame Bin Laden