Avrupa Birliği'nde siyasal birlik düşüncesi ve geçirdiği evreler
The idea of political unity and as phases in the European Union
  1. Tez No: 278436
  2. Yazar: BETÜL KORTANTAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Avrupa kıtası, tarih boyunca, iç çekişmelere, çıkar çatışmalarına, yıllar süren savaşlara tanıklık etmiştir. Yaşanan tüm sıkıntıların bir sonucu olarak ?tek bir Avrupa? ideali şairler, yazarlar ve fikir adamları tarafından dile getirilmiştir. Kurulacak bir ?Avrupa Birleşik Devletlerinin? Avrupa'ya barış ve istikrar getireceğini savunan bu fikirler ancak 2. Dünya Savaşı'nın yarattığı yıkımın ardından düşünceden eyleme geçirilmiştir. ?savaş- bir daha asla? ilkesinden yola çıkan Avrupalı devletler, kendi aralarındaki tüm sorunları bir kenara bırakarak aynı çatı altında toplanma ve ortak hareket etme çabası içerisine girmişlerdir.Avrupa devletlerinin çabaları 9 Mayıs 1950'de yayınlanan Schmann Deklarasyonu ve hemen ertesinde 18 Nisan 1951'de Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu'nu (AKÇT) kuran Paris Anlaşmasının imzalanmasıyla hayata geçirilmiştir. AKÇT ile uluslar arası düzeyde önceden herhangi bir örneği olmayan, tüzel kişiliğe sahip bir örgüt kuran Avrupa devletleri, daha sonra kömür ve çelik alanında başlattıkları işbirliği hareketini başta ekonomi olmak üzere, siyasal ve askeri konularda da sürdürmek istemiştir. 25 Mart 1957'de Roma Anlaşması ile başlayan bu zorlu süreç, 7 Şubat 1992 tarihinde imzalanan Maastricht Anlaşması ile yepyeni bir dönemece girmiştir. Yüzyıllar öncesinden gelen ?Birleşik Avrupa Devleti? hayalini gerçekleştirebilmek için, ortak bir dış politika ile ortak bir savunma ve güvenlik politikası belirleyen ve kendi anayasasını şeklen hazırlayan Avrupa Birliği, günümüzde özellikle genişleme sürecinde yüzleşmek zorunda kaldığı bu sorunlarla uğraşırken, bir yandan da kendi içinde yaşadığı ?kimlik krizini? çözmekle uğraşmaktadır.Bu çalışmamızda, önce Avrupa Birliği fikrinin temellerini ve tarih boyunca geçirdiği süreçleri anlattıktan sonra şu an içinde bulunduğu durumu ve yaşadığı sorunları irdeleyerek, yılardır bir üyesi olarak için adeta çırpındığımız AB'nin iç yüzünün görünenden çok farklı olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
Throughout history Continental Europe witnessed a lot of internal conflicts, internal cliffhangers and long term wars. As a result of all the incoveniences poets, writers and intellectuals stared giving a voice to the ?United Europe? ideal. It is expected that the ideas that the constitution of the European United Nations will bring peace and stability to the region. These ideas could only being realized after the Second World War?s which caused destructions. The Eurıpean countries by leaving aside all the problems that they had between themselves and acting by the ?war- never again? principle go into the effort of bringing the countries together under one roof and undertaken common actions.The efforts of the European Countries let to the realisation after publishing the Schmann Declaration on the 9 th of May 1950 and signing the Paris Agreement, which established the Europen Cool and Steel the Community (ECSC) in the ensuring year on the 18 th of April 1951. With the ECSC the Europen Countries established a non-precedent organization legal entity on international level Thus it was possible to continue the coorporation that they had reached in the cool and steel area particularly in economy, political and military issues. This difficult period which has started with Rome Agreement signed on 25th of March 1957 entered into another curve for establishing the realization of the long years attempted dream of the ?United European Countries? with the Maastricht Agreement signed on 7th of February 1992.European Union, who has established its common defense and security policy and has prepared its shaped Constitution,had to face especially the problems in its enlargement process and on the other hand has to realize the ?Identity Crises? that is having in itself at the moment.In this study, we have tried to consider the ideas with a view to establish an European Union Community. In this connection, it is not easy in spite of enlargement problems for Turkey as a candidate state to become member.