Tedarik zincirinde bilgi ve talep yönetimi OLAP veri analizi modeli ile uygulaması
Information and demand management in supply chain application with olap data analysis model
- Tez No: 278438
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yoğun rekabet ortamının yaşandığı iş dünyasında işletmeler kendi yerlerini sağlamlaştırmak ve devamlılıklarını sürdürebilmek için tedarik zinciri yönetimi kavramına gittikçe artan şekilde önem vermek ve zincir içerisinde yer alan diğer işletmelerle birlikte stratejik ortaklar olarak çalışmak zorunda olduklarının farkına varmışlardır. Tedarik zinciri yönetimine olan ilgi son yıllarda gittikçe hızlı bir biçimde artmaktadır. Bu hızlı ilgi artışının altında yatan en önemli nedenlerden birisi; işletmelerin imalat maliyetlerini günümüzde düşürebilecekleri en uygun noktaya kadar zaten düşürmüş olmaları ve maliyet tasarrufunun artık tedarik zincirlerini en etkin ve verimli bir biçimde yönetilmesi sonucu elde edilebileceğinin farkına varmış olmalarıdır.Aynı zamanda bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sonucunda, tedarik zincirinin tüm unsurları hakkında kapsamlı bir biçimde veri toplama ve bu verilerin bilgiye dönüştürülerek zincir içerisinde kolaylıkla dağıtılabilmesi olanağı artmıştır. İşletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri müşteri, tedarikçi ve ana işletme arasındaki güvenilir bilgi akışına ve bu akış sonucunda etkin talep yönetimine bağlıdır. Bu nedenle işletmeler yıllık, aylık ve hatta günlük veri analizlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu analizlerin yapılabilmesi için şirketlerin OLAP gibi çeşitli analiz yöntemlerini kullanabilmeleri gerekmektedir. Böylelikle şirketler, sürekli olarak güncel verilerle tedarik zinciri içerisinde yer alan diğer işletmelere ve müşterilerine en etkin ve hızlı bir biçimde hizmet verebilecek ve tedarik zinciri sürecinde yaşanması olası belirsizlikleri de minimum seviyelere taşıyabileceklerdir
Özet (Çeviri)
To consolidate their place and maintain their contiunity in intense competitive business environment companies have noticed that they should give increasing importance to concept of supply chain management and work with other companies located in supply chain as strategic partners. Interest on supply chain management has been rapidly increased in recent years. One of the most important reasons behind this rapid increase in interest is that companies have already reached the point where the production costs are in optimum level and they have become aware that unless they manage effectively the supply chain they can have no longer obtain any saving from the cost.At the same time as a result of developments in information and communication systems and technologies, ability to collect comprehensive data about the elements of supply chain and ability to distribute of these data easily by converting these data to information are increased. In competitive business world, surviving of enterprises has become connect to the reliable information flow and demand information which is resulted of information flow among customers, suppliers and companies. Companies need to data analysis yearly, monthly and even daily based to manage the information flow and demand. To perform this analysis, companies need to use the methods of analysis such as OLAP. Thus, with continually updated data, companies will serve in most efficient and rapid way to its customer and the other companies located in supply chain and beside this, they will be able to minimize the level of prospect uncertainities which would have been experienced in supply chain.