Türk Silahlı Kuvvetleri tedarik zincirinde kontrat yönetimi üzerine bir çalışma
A survey in contract management on Turkish Army's supply chain
  1. Tez No: 240240
  2. Yazar: ALİ GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN ÖZTEK, DOÇ. DR. ERDOĞAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türk Silahlı Kuvvetleri, güvenlik ihtiyacını karşılamak için her geçen gün daha modern, planlı, rekabet edebilir ve caydırıcı olma özelliğini koruyacak gelişmelere ihtiyaç duymaktadır. Bölgemizde yaşanan olaylar tehdit ve risk unsurlarında sürekli bir değişim yaşandığının en belirgin göstergesidir. Türkiye Cumhuriyeti 'nin bölgesel liderliğinin altında yatan sebeplerin en önemlilerinden birisi de sahip olduğu ordusudur.Bir ordu için yetenek, vazifeyi başarmak için ihtiyaç duyduğu güçtür. Bu güç, dinamik olmak zorundadır. İhtiyaçlar ise bu dinamizmin önündeki en büyük engellerdir. Çünkü ihtiyaçlar sonsuzken, kaynaklar kısıtlıdır. Bu açıdan bakıldığında kaynak yönetiminin etkinliği ve verimliliği, ülkenin güvenliğine giden en kritik araçlardan birisidir. Türk Silahlı Kuvvetleri tedarik sisteminde önemli bir yeri olan dış alımlar, büyük kaynaklar kullanılmasını gerektirmektedir. Ancak, dış tedarik modellerinin kullanılması yolu ile alım yapılması süreçleri özel bilgi, tecrübe ve eğitim gerektirdiğinden, süreci yönetecek nitelikli personel, hali hazırda sistemin en büyük problem sahalarından birisi olarak düşünülmektedir. Çünkü nitelikli bir kontrat subayı, ihtiyaç sahibinin tanımlamaları doğrultusunda araştırmasının teknik, teknolojik, maliyet-etkinlik, verimlilik raporlarını hazırlayıp, ortaya koyacağı şartnamelerle de adaylar arasındaki farklılıkları ortaya çıkarabilme kapasitesine sahip olmalıdır.Bu çalışmanın amacı, TSK tedarik zincirinde kaynakların etkin ve verimli kullanıldığını ortaya koymak için kontrat yönetimi açısından bulunduğu seviyenin tespit edilmesidir. Olgunluk seviyesi olarak ifade edilecek bu seviye, değişik birimlerdeyürütülen faaliyetlerde; elde edilen tecrübelerin ve en iyi uygulamalara ait geri beslemelerin neticesinde alınan derslerin, yapılacak kontratlara hangi seviyede yansıtıldığının da bir göstergesi olarak yorumlanabilir. Elde edilecek kontrat yönetimi olgunluk seviyesi, ihtiyaçlara tam karşılık verecek, en etkin ve verimli çözümlerin bulunarak tedarik edilip edilmediğini de göstermesi bakımından bir kontrol mekanizması olarak ifade edilebilecektir.TSK tedarik zincirinde kontrat yönetimi açısından gelinen noktadaki olgunluk seviyesi, Kontrat Yönetimi Olgunluk Modeli (CMMM) kullanılarak tespit edilmiştir. Bu model, olgunluk seviyesini belirlerken, kontrat yönetimini altı alana bölmektedir. Bu alanlar; satın almanın planlanması, talebin planlanması, talep toplama, kaynak seçimi, kontrat idaresi ve kontratın sonlandırılmasıdır. Bu altı alana ilişkin sorulara verilecek cevaplar olgunluğu belirlemektedir. Modelin olgunluk seviyeleri, anlık ve optimum seviyeleri arasında değişmektedir. TSK' nin değişik birim ve kurumlarında 60 personele anket yolu ile uygulanan model, sahip olunan olgunluk seviyesini özetlemektedir. TSK, kontrat yönetimi açısından, yapılandırılmış bir olgunluk seviyesine sahiptir. Bu seviye ortalama bir seviyenin üstü olup, küçük düzenlemelerle çabucak bütünleşik bir olgunluk seviyesine çıkılabileceğini de ifade etmektedir. Öyle ki, sahip olduğu bu seviye, kurumsallaşma, standardizasyonun sağlanması ve üst yönetimin etkin olarak planlamalara katılması gibi kritik özellikleri ihtiva etmektedir. Araştırmada olgunluk seviyesinin, çalışma süresi, yabancı dilin kontratlarda bir risk unsuru olması, mevzuata ilişkin yeterlilik ve kontrat subayının gerekliliği konularındaki değerlendirmelerden de bağımsız olduğu ortaya konmuştur.Çalışmaya katılan tüm personel, kontrat yönetiminin uzmanlık gerektiren bir konu olduğu konusunda uzlaşıya varmıştır. Ayrıca bu görevde çalıştırılacak personelin seçimi, atandırılması, kariyer planlaması ve mesleki gelişimi konuları da üzerinde durulması gereken konular olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish Armed Forces need to be more modern, deterrent, planned and competetive to get in the security requirements. The events happening around the region are the basic signs of the changes in risks and threats. One of the main reasons underlying the regional leadership of Turkey is the military, she has.For the military, capability is the power needed to succeed the mission. And the power itself has to be dynamic. Requirements on the other hand are the big challenges in front of that dynamism since they are endless but the resources are limited. With that aspect, the efficiency of resources management is the way to country?s security. Foreign Supply in Turkish Armed Forces supply chain management needs great resources. Since the processes using foreign supply models require info, skill and training; the main problem of the system right now is the qualified personal at all. Because the CO should have the ability to perform technical, technogical, cost efficient analyzes for the aplicant?s define metrics.In the supply chain of Turkish Armed Forces, to deliver the efficiency of resources, contract management maturity has to be put in forth. The maturity level is the expression of best practices and lessons learned in contract management. This level is also a control mechanism for efficiency and effectiveness metrics on requirements.The aim of this survey is to measure the level of maturity in contract management of Turkish Armed Forces by using the Contract Management Maturity Model(CMMM). The model details the CM in six fields. Those fields are, procurement planning, solicitation planning, solicitation, source selection, contract administration and contract closeout. The answers to questions for those fields define the maturity. The maturity levels extend from Ad hoc to optimized. The model used with a questionary to 60 personal in Armed Forces summarizes the maturity level. The Armed Forces have a structured maturity level at all. But with little effort, it is an easy stuff to promote to integrated level. This level refers that The Armed Forces have institutional standards and input from the senior management. The maturity level assessed, is free from the working years, language as a risk factor, necessity of CO and documentation requirements.The personal in that survey agreed on that contract management is a special stuff and needs training. The selection of the personal, promotion and career planning is as vital as the training.