Vergi Ceza Hukukunda pişmanlık ve ıslah
Penitence and rectification in Tax Penal Law
  1. Tez No: 278442
  2. Yazar: ZÜBEYR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Beyan esasına tabi olup da vergi kaybına ve/veya vergi kaçakçılığına sebep olan vergi mükellefleri için Vergi Usul Kanunu'nda belli şartların varlığı halinde cezadan kurtulma imkânı getirilmiştir. ?Pişmanlık ve Islah? kurumundan yararlanmak isteyen bir mükellef, sebep olduğu hukuka aykırı fiili/işlemi, vergi idaresi bunu haber almadan önce, kendiliğinden, yetkili mercilere bildirmelidir. Bunun ardından kendisine tanınan on beş gün içinde, hiç vermediği bir beyannamesi varsa bunu vermelidir. Daha önceden verdiği yanlış veya eksik bir beyannamesi varsa bunu düzeltmesi ya da eksikliklerini tamamlaması gerekir. Bu beyannamelerle bağlantılı olarak ödeme süresi geçmiş vergilerin de pişmanlık zammıyla birlikte aynı süre içinde ödenmesi şarttır.Temel hatlarıyla bu şekilde düzenlenen pişmanlık ve ıslah, Türk vergi sistemine özgü bir kurum olmayıp benzerlerine başka ülkelerde de rastlanmaktadır. Oldukça yaygın şekilde kullanıldığı anlaşılan bu tür kurumların hem mükellefler hem de vergi idareleri için zaman ve emek kaybını önlemek, iyiniyetli mükellefleri korumak, vergi tahsilâtını arttırmak gibi birçok faydası olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the Article 371 of the Tax Procedure Law, under certain circumstances, there is an exemption of the punishment for the taxpayers who are violating the law by causing tax loss or tax evasion. The taxpayer, himself, who wants to use the way of ? Petinence and Rectification?, shall inform the authorized department about his illegal act before the tax administration learn it. Than if he has deliquent, erroneous or incomplete tax return, in fifteen days time he shall give his correct return. Communicated overdue taxes shall be paid together with its late (petinence) fee in the same amount of time.The ?Petinence and Rectification? -basic principles are mentioned above- is not only in Turkish Tax Code but also in other countries law which may be under similar headlines or contents. By using these ubiquitous legal institutions both taxpayers and tax administrations get numerous advantages like diminishing labour and time loss, protecting faithful taxpayers and increasing tax income.