Vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada çözüm yolları ve uzlaşma kurumunun değerlendirilmesi
Evaluation of administrative solutions and consensus institution in tax disputes
- Tez No: 638430
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde kamu finansman araçları arasında en temel kaynağı vergiler oluşturmaktadır. Vergilendirme yetkisi anayasal düzenlemeler kapsamında devlet organları aracılığıyla kullanılmakla birlikte, devletlerin daha fazla vergi alma amacına karşılık bireylerin daha az vergi ödeme isteği vergi uyuşmazlıklarını ortaya çıkarmaktadır. Türk vergi hukukunda vergi uyuşmazlıklarını idari aşamada çözümleyen müesseselerden biri de uzlaşma müessesesidir. Uzlaşma müessesesi, uyuşmazlığın yargı yoluna gitmeden idare ile mükellef arasında anlaşma yoluyla çözümlenmesine hizmet etmektedir. Bu çalışmada; devlet ve bireyler arasında ortaya çıkan uyuşmazlıkların idari aşamada çözümü için Türk vergi hukukunda uygulanan hata düzeltme, cezada indirim, pişmanlık-ıslah, uzlaşma müessesesi ve Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında uzlaştırma müessesesi ile bu kurumların işleyişi, aşamaları, hukuki yapısı ve Türk vergi hukuku bağlamında uzlaşma müessesesinin Türkiye'deki etkinliği ile belirli ilkeler yönünden değerlendirilmesi yapılarak, bu hususlara ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, taxes are the most basic source of public financing tools. Although the taxation authority is used through state bodies under constitutional regulations, states want individuals to pay less tax in exchange for the purpose of receiving more taxes exposes tax disputes. One of the institutions that resolves tax disputes in Turkish tax law at the administrative stage is the settlement establishment. The settlement establishment serves to resolve the dispute through an agreement between the administration and the taxpayer without going to the judicial path. In this study; In order to resolve the disputes arising between the state and individuals at the administrative stage, the error correction applied in Turkish tax law, reduction in punishment, regret-reclamation, settlement institution and the establishment of reconciliation within the scope of the Criminal Procedure Law and the functioning, stages, legal structure and the effectiveness of the settlement establishment in Turkey in the context of Turkish tax law and the principles of certain aspects were presented.