Günümüz Kütahya'sında seramik-çini üretimi ve durum tespiti
Today?s position of tile making and ceramic in Kütahya
  1. Tez No: 278462
  2. Yazar: NUREDDİN GÜLAÇTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ÇOBANLI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu araştırmanın amacı; günümüz Kütahya'sı seramik ve çiniciliğinin durumunu tespit etmektir. Tez beş bölümden oluşmaktadır.Birinci Bölüm'de; Kütahya'nın tarihçesi ve coğrafi durumu açıklanmıştır.Kütahya seramik ve çiniciliğinin bugünkü durumunun gereğince kavranılabilmesi için, bugüne kadarki tarihsel gelişiminin öyküsünü göz önünde bulundurmak gereklidir. Bu nedenle tezin ikinci bölümünde;Kütahya seramik ve çiniciliğinin tarihsel süreç içerisindeki gelişimi ele alınmıştır.Üçüncü Bölüm'de; Kütahya çini ve seramiklerinde kullanılan hammaddeler, teknik ve teknolojik gelişmeler ile oluşum aşamaları incelenmiştir.Dördüncü Bölüm'de; Kütahya çiniciliğine emek vermiş bilim adamı, çini sanatçıları ile atölye ve ustalarından bahsedilmiştir.Tez, uygulama resimleri, sonuç ve öneriler bölümü ile son bulmaktadır.Bu çalışma her ne kadar 5 bölüm halinde düzenlenmişse de konusu, Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet dönemi olarak iki ana bölüm halinde değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to examine Today?s Position Of Tile Making And Ceramic In Kütahya. Our study consists of five parts.In the first part; Geographic and history of Kütahya are stated. To understand today?s position of Kütahya ceramic and tile making as needed, we should take its historical development into account. This is the reason why in the second part of our thesis, we take Kütahya ceramic and tile making into consideration in the course of historical development.In the third part; we examined Kütahya ceramic and tile making through technical and technological improvements and its creation phases.In the fourth part; we looked mentioned about people those who contributed as masters, tile artists, scientists to Kütahya ceramic and tile making.We concluded our paper with suggestions, conclusions and practice pictures.Although our study is divided into five parts, its subject could be evaluated as two sections; before republic period and republic period.