Anadolu'da Türk devri çini ve seramik sanatına giyim kültürünün yansımaları
Reflections of culture of dressing into the tile and ceramics art in Anatolia under Turkish reigon
  1. Tez No: 278464
  2. Yazar: ECE KANIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ÇOBANLI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
İnsanlık tarihinin uygarlığa yapmış olduğu en eski ve en kalıcı katkılardan biri seramik üretimidir. Neolitik çağla başlayan, daha sonra yerleşik düzende devam eden bu üretim, günümüzde de devam etmektedir. Bu bağlamda geçmişimizi daha iyi anlayıp değerlendirebileceğimiz bilgileri bize sağlayan seramiğin önemi ortadadır. Medeniyetlerin önemli özelliklerinden bir çoğunu onların seramik geleneklerini inceleyerek anlayabilmemiz mümkündür.Anadolu Türk devri çini ve seramikleri hakkında bilgilerimiz, yeni bilimsel analiz yöntemleri, kazı raporları, yapılan akademik-sanatsal araştırma ve çalışmalarla her geçen gün artmaktadır. Aynı zamanda Anadolu Türk devri giyim-kuşam kültürü hakkında bir bütün halinde hazırlanmış resimsel ve açıklamalı yayınların azlığı da söz konusudur.?Anadolu Türk Devri Çini ve Seramik Sanatına Giyim Kültürünün Yansımaları? başlığı adı altında yapılan bu tezle, bu konuda tarihsel ve çağdaş boyutta bir araştırma yapmaya yöneltmiştir. Bu çalışmanın ana amacı, Anadolu Türk Devri çini ve seramiklerinin tarihsel gelişimini araştırmak, bu araştırmanın yanı sıra Anadolu Türk Devri giyim kültürünün de araştırılarak bir arada sunmak ve bu çalışmaların ışığı altında bu verilerden yararlanılarak eserler oluşturmaktır. Aynı zamanda bu çalışmanın daha sonra bu konuda yapılacak çalışmalara destek olması hedeflenmektedir. Yapılan çalışmalar sonrası verilerin ışığı altında uygulanan seramik çalışmaları düzenlenen bir sergi ile sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ceramics production is one of the oldest and lasting contributions of humanity to civilization. This production which started in Neolithic age to continue in the era of permanent settlement as well is still alive today. As obvious from this fact, ceramics is very significant in terms of providing the necessary information for an understanding and assessment of our history. It is possible to have a view of important characteristics of civilizations upon examination of their ceramics tradition.Our knowledge about the tile and ceramics art in Anatolia under Turkish reign has been increasing thanks to the new scientific analysis methods, excavation reports, and academic-artistic researches and studies. Nevertheless, the number of illustrated and annotated publications about the culture of dressing in the same era in Anatolia is limited.This thesis titled ?Reflections of Culture of Dressing into the Tile and Ceramics Art in Anatolia under Turkish Reign? is oriented to conduct a research on the issue from a both historical and contemporary perspective. The main purpose of the study is to search the historical development of tiles and ceramics in Anatolia under Turkish reign and to support it with a research on the culture of dressing in the same era in order to enable production of works in the light of the information obtained through these researches. In addition, this study aims to be supportive of the further studies to be conducted. The ceramic works produced in the light of the information obtained from researches is also displayed in an exhibition.