İç mekan tasarımında işlev- eylem ilişkisi kapsamında zemin döşeme malzemeleri ve seçim ölçütleri
Function relationship of action under the flooring material of interior design and selection criteria
  1. Tez No: 278465
  2. Yazar: HANİFE SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. B. BURAK KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında iç mekan tasarımında işlev ve eylem kapsamında, tasarımcı ve kullanıcı bakımından zemin döşeme kaplama malzemesinin seçilmesindeki nitelikleri konu alınmıştır. İlk olarak iç mekan tasarım kavramı incelenmiş ve zemin döşemesinin, diğer bileşenlerle olan ilişkisinde iç mekan tasarımındaki önemi vurgulanmıştır. Daha sonra zemin döşemesinde kullanılan malzemelerin, iç mekanın işlevi ve kullanıcı eylemlerine göre nitelikleri değerlendirilmiştir. Kaynak eserlerde yer alan bilgilerle zemin döşeme kaplamalarının nitelikleri birbirleriyle karşılaştırılarak derlenmiş ve yorumlanmıştır. Ardından zemin döşemesinde doğru seçimin yapılmasında eylemlerin doğurduğu gereksinimler ve işleve bağlı etmenler analiz edilmiştir. Son olarak zemin kaplama malzemelerinin kullanıcı ve tasarımcıya göre seçim nitelikleri ve iç mekan tasarımında kullanılacak malzemelerin seçim ölçütleri irdelenerek tasarımcıların seçimleri bir değerlendirme ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been the subject of characterictics of selecting the floor covering materials in terms of designer and user within the scope of function and action in interior design. Firstly, the concept of interior design was examined and the importance of the relationship between flooring and other components in interior design was emphasized. Then, flooring materials used in flooring evaluated according to the characteristics of interior functionality and user actions. The information contained in the works and characteristics of the ground floor coverings compiled and interpreted by comparing with each other. Next, making the right choice in flooring in born of actions depending on requirements and functionality factors were analysed. Finally, floor covering materials according to the user and designer selection qualifications for the selection of materials used in examining the qualifications of designers and interior design choices were analyzed by an evaluation.