İçerik yönetim sistemleri ve sanal kütüphanelerde bilgi hizmetleri
Content management systems and library services in library web sites
  1. Tez No: 278491
  2. Yazar: FATİH SÜKÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY FENERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Gelişen web teknolojilerinin internet ortamına kattığı değer, kurumları web sayfaları aracılığıyla internet üzerinde faaliyetlerini geliştirmeye ve çeşitlendirmeye itmiştir. Web teknolojilerinin günden güne geliştirilmesi, içerik yönetim sistemlerinin ve web araçlarındaki fonksiyonelliğin farklı alanlarda farklı amaçlar doğrultusunda faaliyet gösteren organizasyonlar ve/veya kişiler tarafından -özellikle açık kaynak kodlu İYS'lerin- geliştirilerek kullanılması, kütüphanecilik alanında da etkisini göstermiştir. Kütüphanecilerin katılımcı tatminini en üst düzeyde sağlama bakımından sürekli gelişim içerisinde olması ve hizmetlerini güncel tutması gerekliliği, internet ile ilişkisini de canlı tutmasını gerektirmektedir. Talep çeşitliliğini karşılayabilecek biçimde verilebilen web araçları, web sayfasında yer verilecek içeriğin uygun bir görünümde sunulmasını ve sayfanın etkin kullanılmasını sağlar. Günümüzde, kütüphane web sayfalarında verilen bilgi hizmetlerinde çeşitlilik sağlamak ve katılımcının bilgi ihtiyacını her an karşılayabilmek, katılımcıyı kütüphaneye ve kütüphane web sayfasına ilgili tutmak, gelişen web araçlarının web sayfalarında kullanımı ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu sebeple kütüphanecilerin, yeni nesil bilgisayar ve internet teknolojileri ve bu teknolojilerin kütüphanecilik alanındaki yansımaları hakkında bilgi sahibi olmaları ve bu bilgi birikimini katılımcıya bilgi hizmetleri ve karşılıklı iletişim sürecinde aktarmaları, katılımcı tatmini açısından önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda T.C. Milli Kütüphanesinde kütüphaneci olarak çalışanlar üzerinde yapılan anket çalışması, katılımcılara MK web sayfası üzerinden verilen bilgi hizmetinin çeşitliliği ve kalitesinde eksiklikler olduğunu göstermektedir. Bu fikirler çerçevesinde aksaklıkların ortaya çıkarılması ve yeni nesil teknolojilerin yardımıyla bu aksaklıkların giderilmesi ile katılımcı tatmininde ve portföyünde gelişmeler yaşanacağı kesindir.
Özet (Çeviri)
The improving web technologies which add value to the internet media, encourages organizations to varify and improve their activities on internet through their web sites. The constantly improvement of the web technologies -particularly on open source CMS?s- and the usage of the content management systems and the web tools in different fields made a reflection in librarianship either. To maximize the satisfaction of the user and being always in an improvement with the obligation of being up-to-date, enforces libraries to be always in a relation with internet/internet technologies. The web tools which can correspond to user requests, provide the approval display and functionality on web sites. Nowadays, to provide variety on library web services, to satisfy user in any moment and to keep user?s interests alive on libraries/library web sites are possible with improving web tools. For this reason, librarians should have the knowledge on post computer and internet technologies and their reflections on librarianship. It is necessary for librarians to satisy user during having communication with them and presenting the library services to them. In this direction, the survey implemented to the librarians working in Turkish National Library, shows us that there are some negations on the quality and the variety of the library services given through National Library web site. According to the ideas problems can come out and with the support of the new web technologies they could be removed. Concurrently by the support the satisfaciton of the user can be provided easier and portfolio of library will grow up further.