Bağımsız idari otorite olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu
Energy Market Regulatory authority as an independent regulatory authority
  1. Tez No: 278513
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 460
Özet
Son otuz yılda ortaya çıkan liberalleşme hareketinin sonucunda, devlet düzenlemelerinin azaltılması amacıyla ve duyarlı sektörlerde siyasi baskıdan uzak bir regülasyon ihtiyacı ile bağımsız idari otoriteler ortaya çıkmıştır. Ülkemizde de, özellikle 80'li yıllarda bağımsız idari otoriteler yoğun bir biçimde idari yapı içerisinde faaliyet göstermeye başlamışlardır.EPDK, ülkemizde şu anda faaliyet gösteren sekiz bağımsız idari otorite arasında düzenlediği dört ayrı enerji piyasası ile görev ve yetki alanı en geniş olan kurumdur. Buna rağmen, enerji sektörü veya enerji piyasalarının regülasyonu konuları çokça işlenmiş olsa da, EPDK'ya kurum olarak hukuki açıdan yaklaşan bir akademik çalışma mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı, hem bu boşluğu doldurmak, hem de Kurum'un kuruluşundan bu yana geçirdiği yaklaşık on yıl içinde kat ettiği aşamaları ve bundan sonraki hedeflerini irdelemektir. Kurum'un organik yapısı ve işlevsel özelliklerine eleştirel bir açıdan yaklaşılmış ve tabi olduğu mevzuatta yapılması gerektiğini düşündüğümüz değişikliklere çalışmada yer verilmiştir.Serbestleşmenin ilk safhalarında çoğu kaçınılmaz olan eksikliklere rağmen, on yıldan daha kısa bir sürede hem mevzuat derinliği hem de uygulamaların yerleşik hale gelmesi bakımından EPDK'nın ulaştığı seviye, kendisinden daha uzun bir geçmişe sahip olan pek çok Avrupa Birliği Üyesi Ülkesinin enerji alanındaki düzenleyici otoriteleri ile karşılaştırılabilir düzeydedir. Yine de, kanaatimizce önümüzdeki süreçte EPDK'nın bağımsızlığını ve tarafsızlığını güçlendirecek adımların atılması; mevzuatta piyasalardaki serbestleşme sürecini engelleyici aşırı düzenlemelerin azaltılması; Kurum'un karar alma usullerini şeffaflaştıracak düzenlemelerin yapılması ve kanunlarda idari yaptırım uygulamalarına net kıstasların getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Independent regulatory authorities have emerged as a result of the liberalization movement in the last thirty years in order to minimize the state regulation and in the search of a regulatory system which is free from political influence. The independent regulatory authorities have also started to intensively function in Turkey especially in the 80s, within the administrative structure.Energy Market Regulatory Authority (EMRA), regulating four different energy markets, is an authority which has the widest area of duty and authorizations amongst the eight independent regulatory authorities functioning in Turkey. Despite this fact, there are no academic studies approaching EMRA from a legal perspective although there are many studies which separately examine the energy sector or the energy markets regulation.The purpose of this study has been to fill this gap and also to scrutinize in the steps taken by the institution in the past ten years since its establishment and its future objectives. The organic structure of the institution and its functional characteristics has been discussed in a critical manner and certain suggestions have been made with respect to the legislation which EMRA is subject to.Notwithstanding the deficiencies which may occur at the initial stages of liberalization, the level which EMRA has reached in the last ten years in relation to the depth of the legislation and established practices is comparable to its peers in the European Union Member States who have longer histories. Nevertheless, in the forthcoming years, certain steps ensuring the strength of independency and non-partial status of EMRA should be taken and the over regulation in the legislation, which threatens the liberalization process, should be reduced. Furthermore, the legislation should be amended to include regulations to create transparency in the decision taking mechanism of EMRA and the laws should include clear criteria with respect to the application of administrative sanctions.