Sosyal güvenlik sistemi ve Türkiye Sosyal Güvenlik Sistemi'nin süreç analizi
Social security system and process analysis of the Social Security System of Turkey
- Tez No: 278551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sigortacılık, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Insurance, Social Services
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye'deki sosyal güvenlik sistemi kuruluşu ve gelişimi itibariyle, kendiliğinden bir yapı kazandı. Her yeni oluşum farklı statüdeki grupları kapsarken, bir o kadar da sorunları bünyesinde barındırır hale geldi. Planlı dönemle birlikte oluşum sürecine giren kurumlar, sorunların çözümü için yönünü kurumların birleştirilmesi hedefine çevirdi. Bu amaçla hedefler koyuldu, planlar yapıldı. 2000li yıllarda ise, tek çatı geçmişten itibaren hedeflendiği gibi bir amaç olarak değil, yeni sistemin zeminini oluşturması anlamında bir araç olarak ortaya çıktı. Bu aracın sistemde neleri değiştirdiği, değişimin ne kadar uyum sağlamış olduğu gibi sorularının yanıtlanması önemlidir. Bu yaklaşımla Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin oluşum sürecinin analizi ilgili bilimsel çalışmalara katkı yapabilir.
Özet (Çeviri)
It may be said that social security system in Turkey, as if it?s establishment and development, gained a spontoneous structure. While every new formation contained the groups in different status, it also had problems as well. İnstitutions which enterede into the formation process within the planned period, turned their directions to the target to be integrated of the institutions fort he solution of problems. With this target, goals were settled up, plans were prepared. At the years of 2000s, however, single roof appeared as a tool in terms of the ground to form the new system, hot as a pupose aimed since the past. İt is important to answer for the questions like what this tool changed in the system and how much this change made an adjustment. By this approach, analysis of the formation process of social security system in Turkey may make a contribution to the related scientitic studies.