Yaşlıların rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyaçlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Analysis of guidance and psychological counseling needs of older people in the view of different variables
  1. Tez No: 278563
  2. Yazar: ERAY DEMİRDİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER BALCI ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, yaşlıların rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyacının; ?yaş?, ?cinsiyet?, ?medeni durum?, ?öğrenim durumu? ve ?barındıkları yer? değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığının araştırılması amaçlanmıştır.Tarama modeli niteliğinde olan bu araştırmada, yaşlıların kişisel niteliklerine ilişkin bilgiler için araştırmacı tarafından hazırlanan ? Kişisel Bilgi Formu? ile rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyaç düzeylerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan ?Yaşlıların Rehberlik ve Psikolojik Danışma İhtiyaçları Ölçeği? kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini 2009?2010 yıllarında Amasya, Samsun ve Şanlıurfa İl Merkezinde yaşayan bağımlı olmayan yaşlılar oluşturmuştur. Araştırmada ulaşılabilen 667 yaşlı, örneklem olarak ele alınmıştır.Araştırmadan elde edilen verilerin istatiksel çözümlemeleri SPSS 15.0 programı ile bilgisayar ortamında yapılmıştır. Verilerin analizinde, frekans ve yüzde dağılımı, aritmetik ortalama ve standart sapma, sıra ortalaması ve toplamı, ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü varyans analizi, Sheffe testi, ilişkisiz ölçümler için Kruskal Wallis H-testi ve ilişkisiz ölçümler için Mann Whitney U-testlerinden yararlanılmıştır.Araştırmanın sonucuna göre;Yaş ilerledikçe ve medeni durumda yalnızlaşma arttıkça, rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyaçları artmaktadır. Öğrenim seviyesi yükseldikçe rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyaçları azalmaktadır. Akrabalarının yanında barınan yaşlıların rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyaçları en yüksek düzeyde iken, eşiyle beraber yaşayan yaşlıların rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyaçları en düşük düzeyde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research?s purpose is to determine whether the older people?s guidance and psychological needs differentiate according to following variables; age, gender, marital status, educational qualification and current living situation.This research used a screening model. A ? Personel Information Form ?, prepared by researcher for older people?s personel quality information and ?Older People?s Guidance and Psychological Counseling Needs Scale? for giving information about guidance and psychological counseling needs level which was translated into Turkish by researcher, was used.The field of this research is made up of older people who independent living in cities of Şanlıurfa, Amasya, Samsun between 2009?2010 years. In this research, sampling includes 667 older people.The statistical analysis of the data gathered by this research was conducted on a computer software environment SPSS 15.0 program. The following tests were conducted in the analyze period of the data; frequency and percentage distribution, mean and standart deviation, mean rank and sum of ranks, One-Way Anova Analyze, Sheffe test, Kruskal Wallis H-Test for independent samples and Mann Whitney U-Test for independent samples.According to the research results;Guidance and psychological counseling needs level increase when getting older age and being alone at marital status increase. Older people?s guidance and psychological counseling needs decrease when the level of education increases. When older people living with relatives, guidance and psychological counseling needs are at the highest level, older people living with husband/wife guidance and psychological counseling needs are at the lowest level.