Çukurova koşullarında mısır bitkisine uygulanan farklı azot ve potasyum miktarlarının verim ve verim ögelerine etkileri
- Tez No: 27857
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZ Bu çalışma Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme Alanında 1991 yılı ana ürün mısır yetiştirme sezonu sonunda 4 -farklı azot dozu (0, S, 16, 24, 32 kg/da) ve 3 farklı potasyum dozlarının (O, 7.5, 15 kg/da), verim ve bazı tarımsal özelliklere olan etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada Türk tek melez çeşidi TTM- 815 kullanılmıştır. Denemede en yüksek tane verimi 1197.33 kg/da ile 32 kg/da azot dozu ile 1064.65 kg/da ile 15 kg/da potasyum dozundan elde edilmiştir. En düşük dane verimi ise 865.92 kg/da ile 0 kg/da azot dozu ile 1000.55 kg/da ile ö kg/da potasyum dozundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This experiment was carried out at -Farm the Field of Agronomy-Agricultural Faculty of Çukurova University in spring crop season in 1991. The hybrid cuitivar (TTM-815) was used in this study. A split-plot experimental desing was used in this study. (0, 8, 16* 24, 32 kg/ha) nitrogen rates were used on the main plots with the potassium level of (0, 7.5, 15 kg/da) as subplots with four replications. The highest grain yield which is 1197.33 Kg/da was obtained from the 32 kg/da nitrogen rate and 1064.65 kg/da at 15 kg/da potassium. The lowest grain yield which is 865.92 kg/da was produced at 0 kg/da nitrogen rate and 1000.55 kg/da at 0 kg/da potassium level.