Çukurova koşullarında yetiştirilen melez mısır çeşitlerinde bazı kök özellikleri ile tane verimi ve tarımsal özellikler arasındaki ilişkilerin saptanması
- Tez No: 27858
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ill ÖZ Bu çalışma, Çukurova bölgesinde yetiştirilen 25 ticari melez mısır çeşidinde kök gelişiminin verimle olan ilişkilerinin saptanması amacıyla, 1991 yılında Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında Saksıda ve Tarla denemesi şeklinde iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada, tane verimiyle; tepe püskülü çiçeklerime süresi, koçanda tane sayısı, koçan tane verimi, bin tane ağırlığı, saksıda sap kuru madde ve saksıda kök kuru madde ağırlıkları arasında önemli ve olumlu ilişkiler olduğu saptanmış, tarlada kök kuru madde ağırlığı ile tane verimi arasında Önemli ve olumlu bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was carried out as field and pot experiment at Çukurova Field Farm Station during the spring, of 1991, to determine relationship between root development and the yields component and yields of 25 different hybrids variety of maize. It is found that there were significent correlation cofficents between kernel yields and tassel ing, number of kernel per ear, kernel yield per ear, 1000 kernel weight. The results also showed that there were significant increase in the dry matter weight of stalk and roots/pot.