Ankara ili Beypazarı ilçesi geleneksel ticaret merkezi koruma ve geliştirme önerisi
A Project for conservation and improvement of traditional commercial center in Beypazarı Ankara
  1. Tez No: 134094
  2. Yazar: PİRAYE CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 480
Özet
ANKARA İLİ BEYPAZARI İLÇESİ GELENEKSEL TİCARET MERKEZİ KORUMA VE GELİŞTİRME ÖNERİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Piraye CENGİZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2003 ÖZET Tezin konusu, Ankara ili Beypazarı ilçesi geleneksel tarihi ticaret merkezi dokusudur. Çalışmanın amacı bu dokuyu belgelemek ve gelecek nesillere iletilebilmesi için koruma, sağlıklaştırma ve geliştirme önerilerinin oluşturulmasıdır. Çalışma giriş ve sonuç bölümleri de dahil olmak üzere yedi bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun tanımlanması, amacı, kapsamı ve yöntemi, ikinci bölümde Türk Ticaret Yapılarının Genel Özellikleri ve Beypazarı ticaret merkezinin Anadolu çarşıları içindeki yeri, üçüncü bölümde ilçenin tarihsel ve fiziksel verilerinin değerlendirilmesi, dördüncü bölümde Beypazarı ilçesinin ve tarihi ticaret merkezinin analizleri, beşinci bölümde bu analizlerin değerlendirilmesi yapılmıştır.Altıncı bölümde ise elde edilen tüm bilgilerin değerlendirilmesiyle Beypazarı geleneksel ticaret merkezi ve sokak önerileri getirilen üç sokağın (Demirciler Sokak, Bostancılar Sokak, Develik Sokak) yaşatılması için gerekli olan fiziksel müdahale önerilerini içeren koruma, geliştirme ve sağlıklaştırmaya yönelik kararlar oluşturulmuştur. Sonuç bölümünde ise, elde edilen sonuçların çalışma alanı, Beypazarı ve Türkiye genelinde benzer olanların özgün haliyle korunup yaşatılabilmesi için çalışmanın örnek alınabilmesi konusu üzerinde durulmuştur. Bilim Kodu : 601.04.00 Anahtar Kelimeler : Beypazarı, geleneksel, ticaret,koruma, geliştirme, Sayfa Adedi : 172 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Işık AKSU LU
Özet (Çeviri)
11 A POJECT FOR CONSERVATION AND IMPROVEMENT OF TRADITIONAL COMMERCIAL CENTER IN BEYPAZARI ANKARA (M.Sc. Thesis) Piraye CENGİZ GAZİ ÜNİVERSİTY İNSTİTUTE OF SCİENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT The subject of this thesis is traditional and historical commercial center macroform in Ankara-Beypazan. The subject matter is to document this macroform and proposes some policies of conservation, rehabilition and improvement in order to make it lasting to future generations. The study is composed of seven chapters including the introduction and conclusion. In the introduction chapter, the description, aim, scope and the method of the subject is identified. In the second chapter, general characteristics of the Turkish Commercial Structures and the place of Beypazarı commercial center in Anatolian Çarşı is identified; in the third chapter the evaluation of the historical and physical data of the province ; in the fourth chapter the analysis of Beypazarı and the historical commercial center; in the fifth chapter the evaluation of these analysis is done. In the sixth chapter, with the evaluation of all obtained data, some decisions are formed concerning conservation, rehabilitation and improvement including proposals of physical interventions aiming the existence of the Beypazarı traditional commercial center and three sreets (Demirciler, Bostancılar and Develik), which are structurally proposed. In the conclusion chapter, the study is evaluated as an example in the conservation and existence of the study area, Beypazarı and similar historical areas in Turkey. Science Code : 601.04.00 Key Words : Beypazarı, traditional, commercial, conservation, improvement Pages number : 172 Adviser : Assoc. Prof.lşık AKSULU