Beypazarı İlçesinde arazi varlığının tespiti ve arazi kullanım planlamasına yönelik öneriler
The detection of land existence and recommendations for planning of land use in Beypazarı District
- Tez No: 320366
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 645
Özet
Büyük bir kısmı İç Anadolu Bölgesinin Yukarı Sakarya Bölümünde, bir kısmı ise Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz Bölümünde yer alan Beypazarı ilçesinde, doğal ve beşeri özelliklerin farklılığı arazi kullanımı üzerinde büyük etkiler yaratmıştır. Kuzey kesimlerde genel olarak arızalı, orta ve güney kesimlerde ise sade bir yer şekline sahip olan ilçenin doğal özellikleri, hem Karadeniz Bölgesine hem de Orta Anadolu Bölgesine ait unsurları barındırmaktadır. İnsan-doğal ortam arasındaki karşılıklı etkileşimlere bağlı olarak Beypazarı ilçesinde şekillenen arazi bölünüşünde, doğrudan doğal ortamın insanın kullanımına sunduğu alanların (orman, kayalık ve otlak) ilçe yüzölçümü içindeki oransal değerinin % 65,6, insanın kendi emeği ile oluşturduğu tarım ve yerleşim alanlarının ise % 34,4 oranında kaldığı görülmektedir.Tarımsal faaliyetlerin önemli oranda sürdürüldüğü Kirmir Çayı depresyonu ve Kırbaşı Platosunda sulanan alanların artmasına bağlı olarak özellikle de sebze tarımında son dönemlerde büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Ancak sebzecilik ve diğer tarımsal üretim ilçenin kuzeyine doğru, alan azlığından dolayı yerini hayvancılığa bırakmaktadır. İlçe idari alanının % 28'i orman alanlarından oluşmuş olsa da ormancılıktan geçimini sağlayan insanların sayısı oldukça azdır. İlçede özellikle 2000'li yılların başından itibaren başlayan turizm faaliyetleri geçim kaynakları içerisinde oldukça önemli bir noktaya erişmiş bulunmaktadır. Ayrıca ilçede geçmişi çok eskilere dayanan karoser imalatı gibi sanayi faaliyetleri ile büyük nüfusa sahip olan kentlere yakınlığından dolayı başta et ve süt ürünleri üretimine yönelik bir ivme ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diversity in the natural and humankind-related properties of Beypazarı District whose major part takes place in the Upper Sakarya Region of the Central Anatolia Region and a smaller part in the Western Black Sea area of the Black Sea Region has significant effects on how the natural land is being used. Natural properties of the district whose northern section is, in general, uneven and central and southern section is relatively plain includes the elements that belong to both Black Sea Region and Central Anatolia Region. Regarding the land distribution in Beypazarı district depending on the interactions between the humankind and the nature, the ratio of the land that is provided for the humankind by the nature for human use (such as forests, rocky areas and meadow lands) is 65.5 % while the agricultural and residential areas that are built by human have the share of 34.4. %.Due to increase in the size of irrigation field in the Kirmir Brook depression and the Kırbaşı Plateau in which significant agricultural activities take place important improvements for, in particular, vegetable farming has been realized for the recent years. However, vegetable farming and other agricultural production activities become rare in the northern part of the district due to the lack of adequate lands and livestock activities are more predominant there. Although 28 percent of the administrative area of the district is composed of forestland the number of people engaged in forestry activities is not so significant. Tourism activities in the district, being discovered in the early 2000s, are now an important source of income. In addition, production of meat and milk products is getting accelerated together with vehicle body industry as the district is close to big cities with higher populations.