Ankara Beypazarı İlçesi ağzı
The dialect of beypazari county of the province Ankara
  1. Tez No: 207200
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA KASAPOĞLU ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu tez Ankara'nın Beypazarı ilçesinin coğrafi durumunu, kısa tarihini ve dil özelliklerini içermektedir. Tezin sonunda yer alan sözlük bölümünde ise Beypazarı ağzında kullanılan kelimeler ve anlamları yer almaktadır. Çalışmamıza kaynaklık etmesi için toplam 3 belde ve 12 köyden derlemeler yapıldı. 46 kişiyle yapılan konuşmalar 15 kasete alındı ve bölge ağzını yansıtan konuşmalar seçilerek yazıya aktarıldı. Çalışmamız, ?Giriş?, ?Ses Bilgisi?, ?Şekil Bilgisi?, ?Sonuç?, ?Metinler? ve ?Sözlük? bölümlerinden oluşmaktadır. Çalışmamızın giriş kısmında, Beypazarı hakkında genel bilgiler bulunmaktadır. Beypazarı'nın coğrafi durumu, iklimi, ekonomisi, Beypazarı adının nasıl oluştuğu ve tarihi ile bilgiler bu bölümde yer almaktadır. Ses Bilgisi bölümünde, Beypazarı'ndan derlediğimiz metinlerde yazı dilinden farklı olarak tespit ettiğimiz ünlüler ve ünsüzler yer almaktadır. Bunların özelliklerinin ayrıntılı biçimde incelenmesi ve ünlü ve ünsüzlerle ilgili ses olayları da yine bu bölümde bulunmaktadır. Şekil Bilgisi bölümünde; Beypazarı ağzındaki isimler, zamirler, sıfatlar, fiiller, zarflar ve edatlar özellikleriyle birlikte ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Tezimizin inceleme bölümlerini ses bilgisi ve şekil bilgisi oluşturmaktadır. Sonuç bölümünde Beypazarı ağzının tespit ettiğimiz özellikleri maddeler hâlinde sıralanmıştır. Çalışmamız sırasında yararlandığımız kaynakların künyeleri Kaynakça bölümünde yer almaktadır. 2 Metinler bölümünde Beypazarı bölgesinden derlediğimiz ve yazıya aktardığımız, çalışmamıza kaynaklık eden metinler bulunmaktadır. Sözlük bölümünde ise yazı dilinde kullanılmayan veya ses olayları nedeniyle zor anlaşılabileceğini tahmin ettiğimiz kelimeler ve bunların anlamları yer almaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis comprises the geographical situation, a brief history and the linguistic characteristics of Beypazari district of Ankara. In the `Glossary? section at the end of the thesis, the words used in Beypazari dialect and their meanings are given. Data was collected from three municipality and 12 villages in order to be used as a source in our study. Conversations with 46 people were recorded in 15 cassettes, and the conversations reflecting the regional dialect were selected and written down. Our study consists of the ?Introduction?, ?Phonetics?, ?Morphology?, ?Conclusion?, ?Texts? and ?Dictionary? sections. In the `Introduction? section of our study is the general information about Beypazari. The geographical situation, climate, economy of Beypazari, the origin of the name Beypazari, and the historic information about the district are presented in this section. In the `Phonetics? section, the consonants and vowels we determined in the texts collected from Beypazari as different from the standard written language are included. The in-detail investigation of these consonants and vowels and the phonetics relating to them are also given in this section. In the `Morphology? section, the nouns, pronouns, adjectives, verbs and prepositions in Beypazari dialect are dealt with in detail. The examination sections of our study consist of the phonetics and morphology. 2 In the `Conclusion? section, the determined characteristics of Beypazari dialect are listed item by item. The names of the sources we used in our study are given in `Bibliography? section. In the `Texts? section, the texts we have collected from Beypazari district and have written down, using them in our study as the source, are given. In the `Glossary? section, the words which are not used in written language and we have considered as difficult-to-understand and their meanings are given.