1925-1928 yılları arasında İkdam ve Cumhuriyet Gazetesinde çıkan harf inkılabıyla ilgili konular
The topics about alphabetic revolution in which had benn published in İkdam and Cumhuriyet newspaper between 1925-1928
- Tez No: 278699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KUTALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Türk İnkılap Tarihi, Turkish Language and Literature, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 456
Özet
Harf inkılabının İkdam ve Cumhuriyet gazetelerindeki yansımalarını 1925 yılı başından 1928 yılının sonuna kadar olan bölümleri bu tezin içinde görülebilecektir.1928 Aralık ayından önceki gazeteler Osmanlıca olduğu için Harf inkılabından önce Latin harfleri ile çıkmış olan reklamlar, yine inkılaptan önce Latin harfleri ile basılmış olan gazete haberleri tezin içinde yer almaktadır. Harf inkılabının aşamaları kronolojik sıra görülebilecek dolayısıyla inkılabın aşamaları gazetelere yansımaları takip edilebilecektir. İnkılabın yapılması için alınmış olan resmi kararlar gazetede verilmiş dolayısıyla çalışmanın içinde de yer almıştır. Aynı gün bu kararla ilgili haberler de gazetede çıkmış böylece hükümetin aldığı karara ne gibi tepkiler verildiği de görülmüş olacaktır. Yürürlüğe giren kanunlara halkın ne kadar uyduğu, belediyelerin ve derneklerin Latin harflerine geçişi ile ilgili hangi tarihte ne gibi çalışmalar yaptığını başlığın yanındaki gazete numarası tarih ve sayfasından takip etmek mümkün olacaktır. Böylece o günlerin basını ile ilgili bilgileri doğrudan görerek bu konuda kendi fikirlerimize yön verebileceğiz.
Özet (Çeviri)
The reflections of the alphabet reform in the İkdam and Cumhuriyet dailies from the start of the year 1925 to the end of 1928 will be seen in our thesis. Since the alphabet reform was implemented in the April of 1928, the advertisements that appeared in Latin alphabet in the newspapers to that date and daily news in the papers are also included in our present work. The phases of the alphabet reform are presented in a chronological order and the reader will easily be able to track the reflections of these phases in the dailies. Official decisions taken for the implementation of the reform have been given in the dailies and for that reason, are included in our study. The reader will also be aware of the reactions from the public to the decision as the news related to the decision appeared in the newspapers the same day it was taken. To what extent the people abided by the laws which entered into force and the extent of effort the municipalities and organizations directed towards the adoption of the Latin alphabet could be tracked through the number of the daily, its date and page number. The reader will be able to form his own opinion regarding the issue by seeing the first-hand information on it.