Identity issues in Samuel Selvon's The Lonely Londoners and Monica Ali's Brick Lane (from difficulty of adjustment to hybridity)
Samuel Selvon'un The Lonely Londoners ve Monica Ali'nin Brick Lane de ki kimlik meseleleri (adaptasyonun zorluğundan melezleşmeye)
- Tez No: 278700
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VASSİL HRİSTOV ANASTASSOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez Semual Selvon'un Lonely Londoners ve Monica Ali'nin Brick Lane eserlerindeki melezleşme sürecini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez dört bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölüm batı toplumlarındaki göçmenlerin bulundukları ülkelere entegrasyon meselesini açıklar.Birinci bölüm entegrasyon probleminin kaynağını sosyal bilimcilerin teorileriyle inceler. İkinci bölüm kimlik ve melezleşmeyi ele alır. İkinci bölüm genel olarak batı kentlerindeki melezleşme süreçlerine yoğunlaşır ve burada değişik bilim adamlarının görüşlerini aktarır. Bu ayrıca melezleşmeye ethi eden faktörlerle ilgili detaylı bilgi aktarır. Üçüncü bölüm Brick Lane deki karakterleri melezleşme bağlamında inceler. Bu bölüm Brick Lane deki her bir karakterin nasıl kendini yeni sosyal ortama adapte ettiğini açıklar. Dördüncü bölüm de Lonely Londoners daki karakterleri melezleşme açısından inceler. Bu bölüm aynı zamanda karakterlerin nasıl yeni sosyal ortama nasıl uyum sağladıklarını açıklar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the hybridization process in Samuel Selvon?s Lonely Londoners and Monica Ali?s Brick Lane. This thesis consists of three chapters and a result and conclusion part. Introduction part gives some background information about the immigration to London which started in the 1950s and the problems they faced there. Introduction part also examines the source of the problems of integration in the Western countries through the theories of social scientists. The first chapter explains identity and hybridty. The first chapter mainly focuses on the hybridization in the western societies and benefits from the opinions of social scientists from different point of views about hybridization. This chapter also gives detailed information about the factors of hybridization. The second chapter examines the characters of Brick Lane in terms of hybridization. This chapter depicts how each character of Brick Lane adjusts himself/herself to the host country?s social environment and the difficulties they experience during the course of hybridization. The third chapter examines the characters of Lonely Londoners in terms of hybridization. This chapter also shows how each character of Lonely Londoners adjusts himself/herself to the host country?s social environment. The conclusion and result part summarize the process of hybridization and results of hybridization in the both novels.