Nazan Bekiroğlu'nun hikaye ve romanlarında kadın kahramanlar
Female characters in narrations of Nazan Bekiroğlu
- Tez No: 278698
- Danışmanlar: PROF. DR. M.FATİH ANDI, PROF. DR. İLHAN ÖZKEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüz Türk Edebiyatının akademisyen kimliği ile edebi metin yazarlığını ustaca birleştiren önemli isimlerinden biri olan Nazan Bekiroğlu; kendine özgü bir anlatım, yerellikten evrenselliğe uzanan bir yaklaşım ve kadınca bir duyarlılıkla ortaya koyduğu eserleriyle öne çıkan bir yazardır.Yazıyı ?mutlak olanı arayış? olarak nitelendiren yazarın özellikle hikâye ve romanlarında, hem 1990 sonrası Türk edebiyatında etkileri belirginleşen postmodern tutumun, hem de klasik Türk edebiyatı geleneğinin izleri görülmektedir. Ayrıca, bir kadın yazar olarak Bekiroğlu, eserlerini oluşturan bütün öğelere kadınca bir duyarlılık ve sezgiyle yaklaşarak herhangi bir cinsiyet savunuculuğu yapmayan, reaksiyoner söylemlere girmeyen ve kadını insan evrenselinde ele alan bir üslup geliştirmiştir. Bu açılardan bakıldığında, Nazan Bekiroğlu'nun eserleri araştırmacılar için zengin bir inceleme alanı oluşturmaktadır.Bu çalışmada, yazarın hikaye ve romanları, kadın kahramanlar perspektifinden ele alınmış ve şahıslar, yaşadıkları tarihi dönemlerin özellikleri, sosyo-kültürel hayat içindeki kimlik ve yaşantıları, kadın-erkek ilişkilerindeki tutumları açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nazan Bekiroğlu a successful author of literature,who professionally combines her academic and literary backgrounds,puts out works of literature with her vision that extends from the local to universal with feminine sensitivity.She defines narration as `the look for unchangeable? and,especially, in novels and stories, postmodern understanding and the footprints of classical Turkish literature become noticable in the years after the 1990?s. In addition, as a female author,she developed a style of narration by combining all the features which make up her works with feminine sensitivity and intuition, without being a sexist or reactionary.She also takes the concept of `women? as a part of `humanity?. Considering all these,Nazan Bekiroğlu?s works are an enriched area of research.In this work, author?s stories and novels has been discussed by women characters? perspective and characters have been analyzed with respect to their socio-cultural life and personalities, the time they are living and their attitudes within the man women relationship.