Artisans in the court: Operations and practices of the Ottoman guilds
Mahkemede esnaf: Osmanlı loncalarında işleyiş ve uygulamalar
- Tez No: 278709
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İPŞİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez Osmanlı lonca teşkilatını, loncaların hukuki statüsünü ve kadıların lonca hayatındaki yerini incelemektedir. Osmanlı sisteminde önemli bir yere sahip olan loncalar devlet tarafından yakından takip edilmekteydi. Loncalar, sistemin aksamadan çalışması için hem devlet görevlileri hem lonca yöneticileri tarafından denetlenilmekteydi.Bu çalışmada, birinci bölümde, lonca konusunda daha önce yapılmış önemli çalışmaların bir değerlendirmesi yapılmakta ve 18. yüzyıl Osmanlı ekonomisi ve yine aynı dönemde İstanbul'un sosyal durumundan bahsedilmektedir. Son olarak ise Osmanlı loncaları genel manada tanıtılmıştır. Ikinci bölümde ise, lonca yönetimi için devlet ve lonca tarafından atanan görevlilerden bahsedilmiştir. Ayrıca bu bölümde lonca teşkilatının devletle olan ilişkisini açık bir şekilde gösteren inhisar ve gedik konularına değinilmiştir. Son bölümde ise, esnafın kadıyla olan ilişkisi suç ve ceza bağlamında incelenecektir.Bu çalışmada, arşiv malzemelerinin yanı sıra Osmanlı kronikleri ve yabancı seyehatnameler kullanılıp onların değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine Ottoman guild organisation, judical status of the guilds and position of qadı in the guild life. The guilds which has an important position in the Ottoman system, were closely controlled by government. The were ruled by both the government rulers and guild servants to run of the system as perfect.In the first chapter of this study the revision of the studies which was made previously, the Ottoman economy in the eighteenth century and in the same century social life of the Istanbul was mentioned. Finally Ottoman guilds have been introduced generally. In the second chapter guild rulers who is appointed by guild organisation and selected by government is mentioned.Furthermore in this chapter subjects of monopoly and slot which shows the relationship between government and guild organization apperantly was mentioned. In the last chapter the relationship between qadı and artisans was examined in terms of crime and punishment.In this study beside the archival sources, Ottoman cronicles and foreign travel books was used