The Kurdish policy of Turkey and Iran
Türkiye ve İran'ın Kürt politikası
- Tez No: 278710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM SAVAŞ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki köklü medeniyete sahip olan Türkiye ve İran'ın Kürt sorunu karşısında izlemiş oldukları farklı politikaları analiz etmektir. Bu amaçla, Kürt sorunu, Kuzey Irak, siyasi ve ekonomik ilişkiler, güvenlik sorunları dönemsel koşulların gerektirdiği şekilde incelenmiştir. Çalışma amacını ve kapsamını belirten giriş kısmının haricinde altı bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde, uluslararası sistemin önemli paradigmalarından Realizm ve Neo-realizm'in temel özellikleri belirtilecektir. Bu bölüm, konunun bütünlüğünü sağlamada ve bölümler arasındaki teorik ilişkiyi kurmada önemli olacaktır. İkinci bölümde, Kürt sorununu oluşturan faktörler belirtilecek ve bu sorunun tanımı yapılacaktır. Ayrıca iki ülke ilişkilerinde belirleyici olan aktörlerin yaşanan sürece gösterdikleri yaklaşımlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye ve İran'ın Kürt sorununa ve tanımına bakış açıları incelenmiştir. Türkiye, soruna farklı açılardan yaklaşarak çözüm ve sonlandırma girişimlerinde bulunmaktadır. İran ise, sorunu ayrılıkçı bir girişim olarak değerlendirmekte ve sadece önleyici tedbirler almaktadır.Bu çalışma, Türkiye ve İran'ın Kürt sorununda benimsemiş oldukları farklı perspektifleri ve politikaları açıklamaya yöneliktir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the different policies Turkey and Iran which have two deep-rooted civilizations follow against the Kurdish problem. To this end, the Kurdish issue, Northern Iraq, political and economic relations, and security issues have been examined in a way the periodic conditions required. The study consists of six sections and the conclusion except the introduction part specifying the purpose and the scope. In the first chapter the basic features of Realism and Neo-realism the major paradigms of the international system will be indicated. This chapter will be important in ensuring the integrity of the issue and establishing the theoretical relationship among the chapters. In the second part, the factors creating the Kurdish problem will be stated and definition of the problem will be done. Furthermore, the approaches the actors who determine the relations of the two countries showed to the period experienced have been examined. In the third section, the perspectives of Turkey and Iran on the Kurdish issue and its definition. Turkey tries solution and termination attempts approaching to the issue from different perspectives. Iran, on the other hand, regards the issue as a separatist iniative and only takes preventive measures.This study is intended to explain the different perspectives and policies Turkey and Iran adopted regarding the Kurdish problem.