Organizasyonlarda çalışanların motivasyonunun ölçülmesi ve bir uygulama
The measurement of the motivation of workers at organizations: A case study
  1. Tez No: 278714
  2. Yazar: TUĞBA ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde yoğun rekabet koşullarında, işletmelerin varlıklarını koruyabilmeleri ve çalışanlarının beklentilerini en uygun düzeyde karşılayabilmeleri, öncelikle insan kaynaklarının etkin ve verimli çalışmasına bağlıdır. İnsan kaynaklarının etkin ve verimli çalışmasını sağlamada önemli bir faktör de çalışanların iş motivasyonlarının sağlanmasıdır. İşletmelerin amaçlarını uygun kaynak kullanımı ile gerçekleştirmelerinde yüksek motivasyona sahip çalışanların önemli katkısı olduğu söylenebilir.İnsan davranışlarının arkasında yatan itici gücün, bu davranışların nedenlerinin motivasyon olarak tanımlandığı görülmektedir. Motivasyon (güdülenme) kuramı hakkında geniş bir literatür oluşmuş bulunmaktadır. Başta Maslow ve Herzberg olmak üzere çok sayıda düşünür özellikle iş yaşamında çalışanların motivasyonları konusunda önemli katkıları, modelleri sunmuşlardır. Bu tez çalışmasında, önce motivasyounu genel tanımı üzerinde durulacak, motivasyon modelleri kısaca ele alınacak,motivasyon araçları tanıtılacak; sonra da motivasyonun nasıl ölçülebileceği konusunda bir uygulama yapılacaktır. Ölçüm yönteminin yöneticilere yol gösterici olması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s intensive competitive conditions, companies? continuing their existence and their workers? expectations in the best level depend firstly on the use of human researches effectively and productively. An important factor in providing the productive and effective working of human researches is to supply work motivation for the workers. It is possible to say that workers having high motivation have important role in the companies? realizing their targets with the use of optimum source.The driving force behind human behavior, defined as the motivation of the cause of this behavior is observed. Motivation has formed a large literature about the theory. Maslow and Herzberg, especially as so many philosophers, especially those working in the business of life issues important role in motivation, models were presented. In this thesis, first will focus on the definition of motivation, motivation models will be discussed briefly, motivational tools will be introduced, then the motivation may be measured in how an application will be made. Measurement method is hoped to be a guide to managers.