Poverty and struggle against poverty as a global issue and NGO's: A specific case study of Turkey-related Doctors Worldwide
Global bir sorun olarak yoksulluk ve onunla mücadelede sivil toplum kuruluşları: Türkiye bağlamında özgül bir örnek olarak Yeryüzü Doktorları
- Tez No: 278715
 - Danışmanlar: PROF. DR. M. LUTFULLAH KARAMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Fatih Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı; küresel bir sorun olan yoksulluk ve yoksullukla mücadelede önemli rol oynayan ana faktörlerden bir tanesi olan sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinden bahsetmektir. Globalleşmenin yoksulluğa etkisi, yoksulluğun ve yoksulluk çeşitlerinin tanımları, yoksullukla mücadele yaklaşımları ve bu yaklaşımlar doğrultusunda sivil toplum kuruluşları ve faaliyetlerinden bahsetmek, yoksulluğun detaylarını anlamak ve onunla mücadele etmek açısından çok önemlidir. Yeryüzü Doktorları sağlık bağlamında yoksullukla mücadele eden bir STK'dır. Bu çalışmada yoksulluk ve yoksullukla mücadele; bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri bağlamında ele alınmıştır. Ayrıca yoksullukla sağlık bağlamında mücadele eden bir sivil toplum kuruluşu olan Yeryüzü Doktorları'nın amaçları ve faaliyetleri bu çalışmanın özel konusu olarak bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty is a global issue the world is confronting today. This study aims to show the ways of struggle against poverty which is a big problem of the world?s agenda. NGO?s have a big role in the struggle against poverty and therefore this thesis gives particular importance of NGO?s in relation with alleviation strategies.The effect of globalization on poverty, poverty alleviation and the types of poverty definitions, approaches of poverty alleviation, the importance of NGOs in the struggle against poverty and the activities of NGOs in poverty alleviation are mentioned in detail. DWW is an NGO which works in the context of health and medical aid. In this study, while on the one hand poverty and poverty alleviation and the activities of NGOs which work in this context, are examined, on the other hand the activities of DWW is welt upon specially as an NGO working in health and medical relief.