Türkiye'de sanayileşme politikaları
Industrialization policies in Turkey
- Tez No: 278739
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇ ALADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye'nin bugünkü sorunlarını anlayabilmek için tarihsel değerlendirme yapmak gerekir. Türkiye, Cumhuriyetin kurulması ile birlikte iktisadi anlamda kalkınmak için büyük çaba sarf etmiştir. 1923den günümüze kadar sanayileşme politikaları uygulanmış ve ekonomik kalkınma sağlanması için çalışılmıştır.“Türkiye'de Sanayileşme Politikaları”baslığında incelemeye çalıştığımız bu tezde Cumhuriyetten günümüze izlenen sanayileşme politikaları anlatılmıştır. Sanayileşme evresinin tamamlanması toplumların gelişmesinde ve refah seviyesinin yükselmesinde önemli bir paya sahip olmuştur. Bu tezin amacı kalkınmış ekonomilerin tamamlamış oldukları sanayileşme evresinin Türkiye'de uygulanan sanayileşme politikalarıyla nasıl geliştiğini göstermek ve Türkiye'nin gelişmişlik seviyesini değerlendirmektir. Sanayileşme politikaları bir ülkenin sanayileşmesini tamamlaması için izlenen yolların bütünüdür ve bu politikaların doğru seçilmeleri ve uygulanmaları sayesinde toplumlar gelir seviyelerini yükseltirler ve gelişmiş ülkeler arasında yerlerini alırlar. Geçmişte izlenen sanayileşme politikalarını incelemek ve değerlendirmek ileriki yıllarda uygulamaya konulacak politikaların hazırlanmasına ışık tutabilecektir.
Özet (Çeviri)
It is obvious to make assessments with historical point of view in order to comprehend current problems that Turkey faces. Turkey had made great efforts for economic progress since republic was founded. Industrialization policies have been executed since 1923, and have been worked hard for economic progress. In this thesis we?re trying to investigate the subject under the title ?Industrialization policies in Turkey?, industrialization policies that are adopted since 1923 are emphasized. The completion of industrialization stage has an important role in development of societies and increase welfare level. The object of this thesis is to emphasize how industrialization stage completed by developed economies has gone forward with industrialization policies practised in Turkey and evaluate Turkey?s level of development. Industrialization policies are the ways followed by a country to complete industrialization process and societies increase their income level and rank among the developed countries if these policies are chosen and applied attentively. To follow and examine previous industrialization policies will pave the way for arranging new policies that will be applied in the coming years.