2001 sonrası Türkiye'de uygulanan sanayileşme stratejileri
Industrialization strategies applied in Turkey after 2001
  1. Tez No: 330917
  2. Yazar: TACİNUR AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ülkelerin uyguladıkları dış ticaret politikalarında zaman içerisinde farklılıklar söz konusu olmuştur. Buna bağlı farklı sanayileşme politikaları izlenmiştir. Bu sanayileşme politikalarını, dışa dönük sanayileşme politikaları, içe dönük sanayileşme politikaları, ikisinin karma olarak uygulandığı sanayileşme politikaları olarak gruplandırmak mümkündür.Çalışmamızın amacı sanayileşme politikalarına kavramsal bir açıklık getirmek ve Türkiye'de 1923'ten günümüze kadar uygulanmış olan sanayileşme politikalarını tarihsel açıdan inceleyip değerlendirmektir. Ayrıca sanayileşme politikaları olarak Türkiye ile benzerlikler gösteren Çin'de ve Güney Kore'de değişik tarih aralıklarında uygulanan farklı sanayileşme stratejileri, Türkiye ile olan dış ticaret ilişkilerinde ne gibi değişiklikler olduğu da incelenecektir.Son olarak Türkiye'de 2001 sonrası süreçte sanayileşme politikalarının işleyişi ve Türkiye açısından nasıl bir sanayileşme politikası uygulandığı ilgili belgelerle tartışılmaya açılacaktır.
Özet (Çeviri)
Different countries pursue different foreign trade policies over time; hence their industrialization policies change. We can classify these industrialization policies as export-oriented industrialization policy, import-oriented industrialization policy and mixed industrialization policy (which uses both export and import-led policies over time).The purpose of this study was to clarify the concept of industrialization policy and examine the industrialization policies that the Turkish Republic pursued hitherto. In addition, we will compare the industrialization policies in China and South Korea and Turkey and examine the similarities and peculiarities of the different industrialization strategies for different periods by analyzing the changing pattern of trade relations with Turkey.Finally, the functioning of industrialization policies in the period after 2001 in Turkey and will be discussed in terms of how the documents related to an industrialization policy is applied.