Defaunasyonun farklı rasyonlarla beslenen koyunlarda bazı rumen özelliklerine etkisinin in-vivo ve in-vitro araştırılması
Research on the effects of defaunation on some rumen characteristics in sheep fed different diets by in-vivo and in-vitro
- Tez No: 27874
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHİBE ÇALIŞKANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, defaunasyonun üç farklı rasyonla (Rı, R>, R.) beslenen 9 faunalı (F) ve 9 defaune edilmiş (DF) Akkaraaan tokluda pH, kuru madde, organik madde ve ham proteninin rumende yıkılabilirliği gibi bazı rumen özelliklerine, sindirime, canlı ağırlık artışına ve yem tüketimine olan etkileri in-vivo ve in-vitro yöntemler kullanılarak araştırılmıştır.Ill Faktöriyel düzende tesadüf parselleri deneme deseninde varyans analizi metoduna göre değerlendirilen araştırma sonuçlarına göre; defaunasyon, rumen pH değerini yükseltmiş (F:6.1 ± 0.06, DF: 6,28 ± 0.04) (P0.05), Defaunasyon, rasyonlar m kuru madde, organik madde, ham protein ve N'siz ös maddelerin in-vivo sindirilebilirliğine (F: % 73,51 ±0.95, % 75,21 ± 0.90, % 73,89 + 1,11, % 83.82 + 1.08, DF: % 71.25 ± 1.52, % 73.12 ± 1.53, % 70,55 ± 1.19, % 81,73 ± 1,42) etki etmemiş (P>0.05), ancak ham sellülozun in-vivo sindirilebilirliğine (F: Bj % 29.74 ± 0.32, Bg % 26.78 ± 0,53, Ej % 9.29 ± 1,31, DF: R{ % 28,69 ± 1.62, Rj % 13.93 ± 1.22, Bj % 24,06 + 2,18) rasyonların ve fauna x rasyon interaksiyonunun etkisi önemli bulunmuştur (P0.05), ancak fauna x rasyon interaksiyonundan etkilenmiştir (P0.05). ANAHTAR KELİMELER : Koyun, rumen, protozoa, fauna, defaunasyon, sindirim, yıkılabilirlik, in-vivo, in-vitro.
Özet (Çeviri)
In this research projects 9 faunated (F) and 9 defaunated (DF) Akkaraman sheep were fed 3 different diets (Rp R., R«)in randomized complete block design as a factorial, to investigate the effects of defaunation on some ruainal characteristics» such as pH, the degradation of dry matter, organic matter, crude protein and digestion of the nutrients, live weight gain and feed intake of sheep.Defaunation significantly increased (P0.05). Defaunation did not affected (P>0,05) in-vivo digestibility of dry matter, organic matter, crude protein and nitrogen free extracts of diets (F: % 73.51 f 0.95, % 75.21 + 0,90, % 73,89 + 1,11, % 83,82 ± 1.08 vs DF: % 71.25 t 1.52, % 73.12 ± 1.53, % 70.55 + 1.19, % 81.73 + 1.42), but diets and the interaction between fauna and diets significantly affected (P0.05) by defaunation. KEY VORDS : Sheep, rumen, protozoa, fauna, defaunation, digestion, degradation, in-vivo, in-vitro.