Tarım sigortasının Polatlı ilçesinde yayılması ve benimsenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27875
  2. Yazar: İSMET BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TALUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Yüksek Lisan s Tezi TARIM SİGORTASININ POLATLI İLÇESİNDE YAYILMASI VE BENİMSENMESİ ÜZERİNE BÎR ARAŞTIRMA İsmet BOZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Cemal TALU? 1993, Sayfa: 181 Jüri: Prcf.Dr. Cemal TALU? Prof.Dr. Hasan TATLIDİL Prof.Dr. Yaşar GÜRGEN > Bu araştırma genel olarak tarım sigortası, Türkiye'de tarım sigortası ve sigortanın Polatlı ilçesinde yayılması ve benimsenmesi konularını incelemektedir. Araştırmanın teorik bilgileri için istatistiki verilerden ve konuyla ilgili önceki araştırmalardan yararlanılmıştır. Araştırma sahasına. yönelik veriler de tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 31 tarım sigortası yaptıran ve 39 tarım sigortası yaptırmayan çiftçiyle 1992 yılı ekim ve kasım aylarında uygulanan anketlerle toplanmıştır. Bu iki grup çiftçi tarım sigortasının benimsenmesine etki etmesi olası görülen ölçütlere göre karşılaştırılmış ve ortak nicelikleri belirlenmiştir. Daha sonra her iki grup çiftçinin konu hakkındaki tutum ve davranışları incelenerek tarım sigortasının yayıl ması ve benimsenmesinde mevcut sorunlar ortaya konulmuştur. Çiftçilerin ekonomik olanaklarının sınırlılığı ve sigortanın etkili bir yayım ağına sahip olmayışı, sigortanın kırsal alana yayılışını etkileyen en önemli faktörler olduğu araş tırma bulauları arasındadır. ANAHTAR KELİMELER: Tarım sigortası, sigorta yayımı, tarımsal yayım, sigortanın ekonomik ve sosyal etkileri, çiftçilerin sigortaya karşı tutumları.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis DIFFUSION AND ADOPTION OF AGRICULTURAL INSURANCE IN POLATLI DISTRICT îsmet BOZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Cemal TALU? 1993, Page: 181 3ury : Prof.Dr. Cemal TALU? Prof.D'f. Hasan TATLIDÎL Prof »Dr. Yaşar GÜRGEN This research was mainly concentrated on agricultural insurance in common and agricultural insurance in Turkey and also the extension and adoption of insurance in Polatlı District. Statistical data and previous research have been taken into consideration for the theoritical information of this research. The data in the research area have been collected from che questiomaire using the stratified sampling method given to 31 farmers who had agricultural insurance and 39 farmers who didn't have the insurance in October and November 1992. These two groups of farmers have been compared and their common characteristics have been specified according to the measures assumed to be effective if the agricultural insurance has been adopted. Then the current problems in extension and adoption of agricultural insurance have been determined together with the examination of the behaviour and attitude of these two groups of farmers on this matter. In this research it has been found out that the most important factors that influence the insurance extension in rural area are that"- the farmers have limited economic prospects and chat the insurance extension system is noc effective enough. KEY WORDS: Agricultural insurance, extension of insurance, agricultural extension, economic and social effects of insurance, a ttitutes of farmers against insurance.