Faunalı ve faunasız Ankara keçilerinde rasyona çinko katılmasının bazı rumen ve kan metabolitleri ile tiftik verimi ve niteliğine etkileri
Effects of ration supplemented with zinc on rumen and blood paraameters, mohair production and quality in faunated and defaunated Angora goats
  1. Tez No: 88499
  2. Yazar: ABDULLAH ERYAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
6.0ZET S. Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA- 1999 Abdullah ERYAVUZ Danışman Prof.Dr.Zafer DURGUN Faunalı ve Faunasız Ankara Keçilerinde Rasyona Çinko Katılmasının Bazı Rumen ve Kan Metabolitleri ile Tiftik Verimi ve Niteliğine Etkileri Bu araştırma Ankara keçilerinde defaunasyon ve çinkonun canlı ağırlık, tiftik verim ve kalitesi ile bazı hematolojik ve rumen içeriğine ilişkin parametreler üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amacıyla planlandı. Çalışmada 10-12 aylık ve yaklaşık 18 kg canlı ağırlıklarında toplam 24 adet erkek Ankara keçisinden yararlanıldı. Hayvanlar faunalı (F), defauna (D), faunalı + Zn (F+Zn) ve defauna + Zn (D+Zn) olmak üzere 4 eşit gruba ayrıldı. D ve F gruplar araştırma boyunca 35 ppm çinko içeren kontrol rasyonuyla, F+Zn ve D+Zn gruplar ise 250 ppm çinko ilavesi yapılan aynı rasyon ile ad libitum olarak beslendiler. Hayvanlardan ayda bir alınan rumen içeriği örneklerinde pH, NH3-N ve Zn düzeyleri ile protozoon sayısı ve yüzde oranlan, kan örneklerinde ise üre azotu ve Zn düzeyleri belirlendi. Keçiler çalışma süresince her ay tartılarak grup ortalamaları kaydedildi. Araştırma sonunda tiftik çinko düzeyi ile verim ve kalitesine ilişkin bazı parametreler incelendi. Araştırmada faunalı gruplarda (F ve F+Zn) rumen içeriği pH'sı aynı örnekleme zamanlarında faunasızlannkinden (D ve D+Zn) genellikle biraz yüksek bulundu. Rasyona çinko ilavesinin rumen sıvısı pH düzeyi üzerine etkisinin olmadığı görüldü. Rumen içeriği NH3N'u düzeyleri; F grupta (10.13-12.12 mg /di) 1.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Effects of ration supplemented with zinc on some rumen and blood parameters, mohair production and quality in faunated and defaunated Angora goats. This study was conducted to determine the effects of defaunation and zinc on weight gain, mohair production and quality as well as parameters related to some haematological and rumen contents in Angora goats. In the study, 10-12 months aged and 24 male Angora goats weighing approximately 18 kg were used. The animals were equally divided into four groups as faunated (F), defaunated (D), faunated +Zn (F+Zn) and defaunated +Zn (D+Zn). Groups F and D were fed with a control ration containing 35 ppm Zn but the groups F+Zn and D+Zn with the same ration supplemented 250 ppm Zn as ad libitum for during the investigation. In rumen contents taken from all the animals in each month, pH, NH3-N, zinc levels and protozoa counts and percentage were determined whereas zinc and urea nitrogen levels were obtained in plasma of the blood samples. Once a month, the weight means of the groups were recorded in during the study. In the end of the research, some parameters related to zinc levels production and quality of mohair were examined. In the study, pH of the rumen contents in the faunated groups (F and F+Zn) were generally found insignificantly higher than those in the defaunated groups (D and D+Zn). It was seen that there was no effect of the zinc supplementation to the ration on the pH level of rumen fluid.