Kuzu besisinde rasyonun fosfor düzeyinin besi performansı ile kan kemik fosfor düzeyleri üzerine etkisi
- Tez No: 27876
- Danışmanlar: PROF. DR. M. RIFAT OKUYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Doktora Tezi KUZU BESİSİNDE RASYONUN FOSFOR DÜZEYİNİN BESİ PERFORMANSI İLE KAN VE KEMİK FOSFOR DÜZEYLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Mehmet Mustafa ERTÜRK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. M. Rifat OKUYAN 1993, Sayfa : 72 Jüri: Prof. Dr. M. Rifat OKUYAN : Prof.Dr. Necati IŞIK : Prof. Dr. Ali KARABULUT Bu araştırma, yoğun yemle beslenen sütten kesilmiş Anadolu Merinosu kuzularında, farklı rasyon fosfor düzeylerinin, canlı ağırlık artışı, yoğun yem tüketimi ile kan ve kemik fosfor düzeyleri üzerine etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmada, her gurupta 10 baş olmak üzere, ortalama deneme başı canlı ağırlıkları 19.22 kg olan, toplam 50 baiş kuzu kullanılmıştır. Araştırma sonunda, rasyon fosfor içeriğinin normalden daha yüksek düzeye çıkmasının canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, serum fosfor düzeyi, kemik gelişimi ve mineralizasyonunu olumsuz yönde önemli derecede etkilediği anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kuzu besisi, rasyon fosfor düzeyi, kemik gelişimi, kemik fosfor düzeyi, serum inorganik fosfor düzeyi
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Ph. D Thesis EFFECT OF DIETARY PHOSPHORUS LEVEL ON FATTENING PERFORMANCE, BLOOD AND BONE PHOSPHORUS LEVEL OF LAMBS Mehmet Mustafa ERTÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. M. Rifat OKUYAN 1993, Page: 72 Jury: Prof. Dr. M. Rifat OKUYAN : Prof. Dr. Necati IŞIK : Prof. Dr. Ali KARASULUT The experiment was conducted with weanling male Anatolia Merino lambs fed concentrate diets to study the effects of different levels of dietary pinosphorus on live weight gains, feed consumption, blood and bone phosphorus levels. In this experiment, ten lambs which had the mean initial liveweight of 19.22 kg were used in each of five groups According to the result of experiment, high dietary phosphorus level negatively affects live weight gains, feed consumption, blood and bone mineral levels and bone growth. KEY WORDS: Lamb fattening, the dietary phosphorus level,.fattening performance, "bone growth, the phosphorus level of bone, -the inorganic phos- horus level of blood serum