Ergenlerde algılanan duygusal istismar ile sürekli öfke düzeyi ve öfke ifade biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of relationship between the level of percieved emotional abuse in adolescents and trait anger and anger expression styles
- Tez No: 278765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmanın amacı, ergenlerin anne babalarından algıladıkları duygusal istismar düzeyi ile sürekli öfke düzeyi ve öfke ifade biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir.Kocaeli ilinden iki özel, iki devlet okulu olmak üzere dört farklı okulun 10. sınıf öğrencilerinden toplam 169 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Veri toplama aşamasında, algılanan duygusal istismar oranlarını tespit etmek amacıyla ?Yetişkin-Genç İlişkileri Envanteri? kullanılmıştır. Sürekli öfke ve öfke ifade biçimlerini belirlemek amacıyla ?Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz Ölçeği? kullanılmış olup, ayrıca demografik bilgilere ulaşmak amacıyla ?Kişisel Bilgi Formu? uygulanmıştır.Verilerin analizinde Covaryans (ANCOVA) Testlerinden yararlanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgularda, anne ve babadan algılanan duygusal istismar düzeyi yüksek olan ergenlerin öfke ifade biçimleri, bu algısı düşük olanlara göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Of this research adolescents perceive their parents with the level of emotional abuse and anger, trait anger level to examine the relation between forms of expression.In Kocaeli, in two private and two public school 10th grade students from four school 169 students participated in this study. Stage of data collection in order to determine the perceived emotional abuse rates Adult- Youth Relationship Inventory. Trait anger and anger expression style format to determine ?The Trait Anger Expression Scale?was used to find demographic information ?Personal Information Form? is also applied.To analyse the data, Covaryans (ANCOVA) Tests were applied.The reults of the study indicated that the anger expression styles of adolescents who receive high levels of emotional abuse from their parents, differ from those who recieve less emotional abuse.