Psychological maltreatment an attempt of its definition by experts and its assessment among a group of adolescents
  1. Tez No: 7951
  2. Yazar: MELDA ALANTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATOŞ ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Vlll ÖZET Bu çalışmada araştırmacı psikolojik ezim tanımının geliştirilmesi ve ergenler tarafından algılanan duygusal örselenmeyi değerlendirecek bir Ölçeğin oluşturulmasını amaçlamıştır. İlk amaç Batılı kaynaklarca kabul edilen ve reddetme, tehdit etme, yalnız bırakma, çıkar doğrultusunda sömürme, kötü yönde etkileme, aşağılama, ilginin ve duygusal tepkinin esirgenmesi gibi davranışları içeren psikolojik ezim tanımının toplumumuz için geçerliliğini araştırmaktır. Bu amaçla yarı yapılandırılmış bir anket hazırlanmış ve 20 Türk uzmandan bilgi toplanmıştır. Uzmanlar tarafından duygusal ezim olarak ifade edilen davranışların Batıda mevcut olan kaynaklardakilerle çok benzer veya aynı olduğu belirlenmiş ve söz konusu davranış boyutlarına bağlı kalınarak bir ölçek geliştirilmiştir. ölçek iki bölümden oluşmaktadır* Ergenler İçin Duygusal Ezimi Algılama Ölçeği Aile Bölümü (PEAIFA-PS) ve Öğret men Bölümü (PEAIFA-Ts). PEAIFA ergenlerin anne-baba ve öğret men davranışlarına ilişkin düşüncelerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. ölçeğin yapısal geçerliliği benlik kavramı, endişe, kişilerarası ilişkiler, depresyon, duygusal denge, kabul etme- reddetmeyi ölçen geçerli testlerin sonuçlarının bir grup ergen üzerinde karşılaştırılması sonucu saptanmıştır. Çalışmada ileriXX sürülen varsayım PEAIFA-PS'a göre fazla duygusal örselenme algılayan deneklerin, az psikolojik ezime uğrayanlara oranla benlik kavramlarının zayıf olacağı, yüksek depresyon ve en dişe gösterecekleri, kişilerarası ilişkilerde yetersiz kala cakları, duygusal dengesizlik gösterecekleri, anne-baba tara fından reddedildiklerini algılayacakları, ve PEAIFA-TS'a göre fazla duygusal örselenmeyle karşılaşan deneklerin, az psikolo jik ezime uğrayanlara oranla benlik kavramlarının zayıf ola cağı, yüksek depresyon ve endişe gösterecekleri, kişilerarası ilişkilerde yetersiz kalacakları ve duygusal dengesizlik gös- \ terecekleri şeklindeydi. Araştırmaya 16 yaşında 337 öğrenci katılmıştır. Denek lerin devam ettikleri Işık Lisesi ve Nişajıtaşı Anadolu Lisesi orta ve yüksek sosyo-ekonomik, İbrahim Turhan Lisesi ise düşük sosyo-ekonomik düzeyi temsil etmekteydi. Çalışmada altı ölçek kullanılmıştır. Bunlar: (1) Piers- Harris Çocuklarda Benlik Kavramı ölçeği, (2) Beck Depresyon Envanteri, (3) Aile Kabul Etme- Reddetme Anketi, (4) Minnesota Danışma Envanteri,, Sosyal ilişkiler, Aile ilişkileri ve Duy gusal Denge alt ölçekleri, (5) Durumluk-Sürekli Kaygı Envante ri, Sürekli Kaygı bölümü ve (6) Demografik Bilgi Toplama öl çeği.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In the present study the researcher attempted to formulate a definition of psychological maltreatment and construct a tool for assessing emotional abuse as perceived i by adolescents. i The primary objective was to investigate the fit between the accepted definition by the Western sources for psychological maltreatment, including acts such as rejecting, isolating, terrorizing, exploiting, corrupting, degrading and denying emotional responsiveness. This was realized by collecting data by semi-structured questionnaries from 20 Turkish experts. The specific behaviors cited by the Turkish experts were found to be very similar to what is. present in the available literature. Thus the same constructs were kept as relevant for Turkey and a structured questionnaire was developed. The inventory consisted of two parts j Perceived Emotional Abuse Inventory for Adolescents Parental Section (PEAIFA-PS) and Teacher Section (PEAIFA-TS), directed at adolescents assessing their perceptions of parent and teacher behaviors respectively. Th.e construct validation of the inventory was tested by correlating the results on a group, of adolescents with valid measures of self concept, anxiety, interpersonal rela-VI tions, depression emotional stability, rejection and accept ance. The general hypotheses of the study was such that if the PEAIFA-PS is assessing perceived emotional abuse, then the subjects perceiving high emotional abuse, HEA, will have lower self concept, higher depression, higher anxiety, poorer interpersonal relations, less emotional stability and will perceive higher parental rejection as compared to those who perceive low emotional abuse, LEA, and if the PEAIFA-TS is assessing perceived emotional abuse then the subjects perceiv ing high emotional abuse, HEA, will have lower self concept, higher depression, higher anxiety, poorer interpersonal rela tions and emotional stability. The subject population consisted of 337 sixteen years old students attending Işık Lisesi, Nişantaşı Anadolu Lisesi and İbrahim Turhan Lisesi representing middle and/or upper and low socioeconomic status groups - respectively. Six instruments were used in this research.