Obsesif kompulsif bozukluğu olan çocuklara uygulanmış olan bilişsel davranışçı terapi, ilaç tedavisi ve kombinasyonunun etkililiklerinin karşılaştırılması
Comparing the effectiveness of cognitive-behavior therapy, ssri and their combination for children and adolescents with obsessive-compulsive disorder
  1. Tez No: 278764
  2. Yazar: ÇİĞDEM KOŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. SALİH ZOROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Literatür, çocukluk çağı Obsesif Kompulsif Bozukluk'un (OKB) tedavisinde, bilişsel davranışçı terapinin (BDT) ve ilaç tedavisi olarak, seçici seratonin geri alım inhibitörlerinin (SSRI) etkililiğini vurgulamaktadır. Bu çalışma için Ocak 2009 Ağustos 2010 tarihleri arasında kliniğe başvuran 1,500 çocuğun dosyası incelenmiş ve OKB tedavisini tamamlayan 47 çocuğun dosyaları analiz edilmiştir. Kırk yedi çocuğun dosyasında tedavi öncesi ön test ve tedavi sonrası son test olarak Çocukluk Çağı Yale Brown Ölçeği bilgileri bulunmaktadır, tedavi öncesi 16 puan ve üzeri skoru olan çocuklar bu çalışmaya dahil edilmiştir. Tedavi yöntemleri ve Yale Brown Ölçeği'nden alınan sonuçlar değerlendirilmiş ve 47 çocuğun dosyası tedavi yöntemlerine göre üç grupta analiz edilmiştir. Birinci grup ilaç tedavisi (SSRI) ile tedavi edilen çocuklar, ikinci grup bilişsel davranışçı terapi ile tedavi edilen çocuklar ve üçüncü grup ise bu iki tedavi yöntemi bir arada kullanılarak tedavi edilen çocuklardır. İstatistiksel analizler sonucu, hem tek başına uygulanan BDT tedavisinin hem ilaç tedavisinin hem de iki tedavi yönteminin birleştirilmesinin anlamlı olarak semptomları azalttığı bulunmuştur. Bilişsel davranışçı terapi ve ilaç tedavisinin birlikte uygulanması sonuçları, sadece bilişsel davranışçı terapi sonuçlarına oranla anlamlı olarak daha etkili bulunmuştur. Bu çalışmada Türkiye'den seçilen bir örneklemin, çocukluk çağı OKB tedavi yöntemlerinin etkililiği bakımından literatür ile paralellik gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The empirical literature on treatment of obsessive-compulsive disorder (OCD) in children supports the combined efficacy of cognitive-behavior therapy (CBT) and medical treatment with selective serotonin reuptake inhibitors (SSRI). This study conducted to evaluate the efficacy of CBT alone and medical treatment with the selective serotonin reuptake inhibitor alone, or CBT and SSRI combined, as treatment for children with OCD. For the study 1,500 children?s treatment folders between January 2009 to August 2010 scanned and 47 children?s data, who has completed their OCD treatment, included in this study for analysis. Folders incuded pretest and postest Yale-Brow scores of the sample. Sample consisted of children whose, Children?s Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale (CY-BOCS) score of 16 or higher. The result of 47 patients? folders evaluated with respect to treatment. The treatment interventions in the folders was evaluated under three major grups CBT alone, selective serotonin reuptake inhibitor alone, combined CBT and selective serotonin reuptake inhibitor. Change in CY-BOCS score was evaluated by treatment status. Statistical analyses indicated a statistically significant advantage for CBT alone, selective serotonin reuptake inhibitor alone, and combined treatment. Combined treatment also proved superior to CBT alone. The findings of this study supported the findings in the literature about the treatment of OCD children, on a sample from Turkey.