10 numaralı Tokat Şeriye Sicilinin transkripsiyonlu metni ve değerlendirmesi
The Court Register Numbered 10 of Tokat and its evaluation
  1. Tez No: 278808
  2. Yazar: ŞABAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AÇIKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 438
Özet
Bu tez çalışması 1805- 1807 (H. 1220- 1221) yılları arasında Tokat iline ait 10 Numaralı Tokat Şer`iyye Sicili'nin transkripsiyonunu ve transkribe belgeler ışığında söz konusu yıllarda Tokat'ın idari, sosyal-ekonomik yapısı incelenmiştir.Çalışmamız başlıca dört bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde Osmanlı yargı sistemi ve bu sistem içindeki işleyiş ele alınmıştır. Osmanlı yargı sistemi içerisinde incelediğimiz defterdeki yargı görevlileri, Osmanlı mahkemeleri hakkında genel bilgi ve Şer`iyye sicillerinin tanımı ve kapsamı hakkında açıklamalar yapılmış ve diğer tarafdan şer`iyye sicillerinin günümüzdeki konumuyla bugün şer`iyye sicillerine dair yapılan çalışmalar ele alınmıştır.İkinci bölümde ise incelenilen 10 numaralı Tokat Şer`iyye Sicil Defteri hakkında genel bilgiler verilmiş ve defter içinde bulunan belgelerin genel tasnifi yapılmıştır.Üçüncü bölümde transkripsiyonu yapılan belgeler ışığında Tokat'ın 1805- 1807 yılları arasındaki, sosyal, idari ve ekonomik ve hukuki yapısı üzerinde durulmuştur.Dördüncü ve son bölümde ise 10 Numaralı Tokat Şer`iyye Sicili Defteri'nin transkripsiyonlu metnine ve defterle ilgili sözlükçeye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to transcribe ``The Court Register Number 10 of Tokat?? that belongs to the years 1805?1807 (Hegira 1220?1221) and to evaluate Tokat?s social and economical structure in the light of the documents in the register.Our work consists of four parts. In the first part, it has been given general information on the definition and content of court registers, the Ottoman judicial system, court and court officials in Ottoman Empire, and then the present-day situation of court registers and the studies on court registers have been discussed.In the second part, on the one hand the documents that constitute court registers are classified and on the other hand the records that take part in ``Court Register Number 10 of Tokat?? are examined and evaluated.In the third part, Tokat?s social, economic and administrative structure in 1805 and 1807 are determined with the help of the documents which has been transcribed before.In the final part, the transcribed version of the text of ``Court Register Number 10 of Tokat?? is found. At the end of this part a small dictionary is added according to the register.