Resim sanatının ezoterik boyutları
The ezoteric approaches of in art
- Tez No: 278828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz uygarlığının oluşumunda büyük etkisi olan kadim gelenekler; aydınlanma, aşkınlık gibi bireyin makro ve mikro kozmosu kavramasında özellikli bir bilinç yaratmıştır. Kadim uygarlıklarda bireyin varoluş mücadelesi içinde ezoterik açılımlar gizlidir. Kişi tinsel yetkinliğe ve bireysel aydınlanışa belirli evrelerden geçerek ulaşır. Böylelikle ?arınması? kendini yenilemesi gerçekleşmiş olur. Birey, diğer bir ifadeyle ?kâmil insan? olma yolundadır. Bu kadim uygarlıkların insanda bilince çıkarmasını istediği temel ilkeler özünde; bireyin kendi doğası ve çevreyle tanışması, kendini tanıması, aşması ve evreni sevgi yoluyla kucaklamasıdır.Sanatın ne olup olmadığının ötesinde bilinen bir gerçeklik olarak, sanat ezoterik bir çepere sahiptir. Onbinlerce yıldır süren ezoterik gelenekler, gizemli bilgiler ve söylemler bugünün dünyasına ulaşırken sanatın olanaklarından yararlanmıştır. Bununla beraber ?sanat? da kadim uygarlıkların anlam katmanlarında nefes almaktadır. Mistisizm, Hermetizim, Gnostikler, Kabala gibi geleneklerdeki deneyimleri imgelerle, metinlerle edimselleştiren sanatçılar ezoterik çağrışımı olan yapıtlarıyla beraber kendi varoluşlarını, felsefi-düşünsel anlamda da boyutlandırmışlardır. Sanatçılar, yapıtlarıyla olduğu kadar yaşamlarıyla da zaman zaman ezoterik bir yöne doğru ilerlemiştir.Sanatçıların yapıtlarındaki itkilerin ötesinde, ressamların düşüncelerinin tablolarda vücut bulmuş halini içten seyri içinde izlemeyi öneren ezoterik bakış, insanlığın binlerce yıllık düşünsel soluğunu farklı boyutlarda var etmeyi sürdürür. Resim sanatının ezoterik boyutlarının felsefi sorunsalında, zorlamalı varoluşa karşı resimsel diliyle dıştalık yaratırken içselleşen, soyut sanatın dimağı Kandinsky, Çinli ressam Shih-t'ao, Albert Dürer, William Blake gibi sanatçılar bir temsil arayışı sorunuyla gelmiyorlardı. Kadim geleneklere mütevazı bir yaklaşımla, olası bir mutlak içsel özgürlüğü ve uyumu elde edebilme istencinde içsel bir ritim yaratıyorlardı.
Özet (Çeviri)
Having played a substantial role in the development of today?s civilization, ancient traditions have created a mindset such as enlightenment, transcendence allowing the individual to grasp the macro and micro cosmos. In the ancient civilizations, the existential struggle of the individual hides an esoteric insight. A person achieves the spiritual perfection and individual enlightenment through certain phases. Thus the ?purification?, the self-renewal is realized. In other words, the individual is on the way of becoming ?perfect human being?.These ancient civilizations demand from the human beings to realize the following principles; the individual shall discover his/her own nature and his/her environment, know and go beyond himself/herself, and embrace the universe with love.As a known fact beyond its questionable nature, the art has an esoteric boundary. Esoteric traditions, secret knowledge and discourses which have been going on for tens of thousands of years have used the means of the art reaching today. However, ?the art? breathes in the semantic layers of the ancient civilizations. Having actualized the experiences in traditions such as Mysticism, Hermetism, Gnosticism, Kabala using images, texts, the artists have given a dimension to their own existences in a philosophical-intellectual meaning, together with their works having an esoteric association. The artists have, from time to time, tended towards an esoteric though not only with their Works, but also with their lives.The esoteric view, which proposes to look at the paintings from inside as a coming into existence of their thoughts beyond the drives in the works, continues to bring into existence the intellectual mindset of the humanity of thousands of years in various dimensions.Artists who became internalized when creating an externality using a pictural language against the constrained existence with respect to the philosophical problematic of esoteric dimension of the art, such as Kandinsky, Shih-t?ao, Albert Dürer, William Blake were not involved in a search for representation. They were creating an internal rhythm with the will to achieve a possible absolute inner freedom and harmony with a modest approach to the ancient traditions.