Bolu ili tüketicilerinin piliç eti marka sadakati üzerine, marka memnuniyeti, marka güveni ve müşteri değerinin etkisi.
The effects of brand satisfaction, brand trust and customer value to the loyalty of chicken brands in Bolu
  1. Tez No: 278829
  2. Yazar: AYDIN ERGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM SAİD EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, piliç eti sektöründe tüketicilerin davranışsal ve tutumsal marka sadakati üzerine marka güveni, marka memnuniyeti ve müşteri değeri (Fonksiyonel, sembolik, tecrübeye dayalı ve parasal) gibi bağımsız değişkenlerin etkilerini tespit etmektir.Giriş bölümünde, marka ve marka sadakatinin önemine yer verilmiştir. İkinci bölümde marka ve marka unsurları ile ilgili tanımlama ve açıklamalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmada yer alan değişkenlerle ilgili tanımlamalara ve açıklamalara yer verilmiş, araştırmanın temel değişkeni olan marka sadakati kavramı, kapsamı, boyutları, sadakat tipleri, firmalar açısından önemi ve uygulamalarına ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, araştırma metodolojisine ilişkin bilgiler yer almaktadır. Çalışmanın teorik bölümünde ortaya atılan hipotezler, Bolu ilinde yaşayan 442 cevaplayıcıdan toplanan verilerle test edilmiştir. Son bölümde ise araştırmada elde edilen genel sonuçlar ve gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler yer almaktadır.Araştırma sonucunda, marka güveninin ve marka memnuniyetinin davranışsal ve tutumsal marka sadakati üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Müşteri değerlerinden fonksiyonel, sembolik ve parasal müşteri değerinin davranışsal marka sadakati üzerinde etkili olduğu, ancak tecrübeye dayalı müşteri değerinin davranışsal marka sadakati üzerinde etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca fonksiyonel ve sembolik müşteri değerlerinin tutumsal marka sadakati üzerinde etkili olduğu fakat tecrübeye dayalı ve parasal müşteri değerlerinin tutumsal marka sadakati üzerinde etkili olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of brand trust, brand satisfaction and customer value (Functional, symbolic, experiential and price related) of customers on behavioral and attitudinal brand loyalty.In the introduction section, the importance of brand and brand loyalty is mentioned as the main subject of the study. In the second section, the definitions and the importance of brand for the companies and customers are explained. In the third section the explanations about the variables of the study were given and the definition, scope and dimensions of brand loyalty were evaluated. In the forth section of the study, data related with the methodology of the research were given. The hypotheses proposed in this study are tested using the data collected from 442 customers living in Bolu.In the final part the general results of the research and suggestions for brand managers and future studies were provided. Findings indicate that brand trust and brand satisfaction have positive effects on behavioral and attitudinal brand loyalty. Regarding to the customer values, functional, symbolic and price related customer values have positive effects on behavioral loyalty but experiential customer value has not a positive effect on behavioral loyalty. Regarding to the relation between the customer values and attitudinal loyalty; functional and symbolic customer values have positive effects on attitudinal loyalty but experiential and price related values , they don?t have an effect on attitudinal loyalty.