Diş hekiminin yasal sorumluluğu
The legal responsibility of the dentist
  1. Tez No: 278891
  2. Yazar: GAMZE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Hukuk, Dentistry, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Mesleki uygulamaları sırasında alınan kararlar ve yapılan müdahaleler açısından, tıbbi etik ve tıbbi deontolojinin yanısıra hukuk açısından da sorumluluklar taşıyan dişhekiminin tıbbi müdahalelerini doğrudan ya da dolaylı olarak düzenleyen birçok kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge ve tebliğlerin sağlık mevzuatımız içinde yer almasına rağmen bunların hiç birinde dişhekiminin hukuki sorumluluğuna yer veren özel hükümler bulunmamaktadır. Genel hekimlik uygulamalarına ilişkin olarak kabul edilen ilkeler dişhekimleri açısından da geçerli olmakta, mesleki sorumluluklara aykırı davranışlar da yine genel yasal düzenlemeler çerçevesinde çözümlenmektedir.Son zamanlarda gittikçe artan bir şekilde hem kamuoyunun hem de hekim ve hukukçuların gündemini meşgul eden sağlık hukuku alanındaki gelişmelerin yanısıra; bu alanda daha çok hekimlerin hukuki sorumluluğu ele alınıp incelenmiş, dişhekimlerinin yasal sorumluluğu üzerinde pek fazla durulmamıştır.Bu tezde, dişhekimlerinin hastaları ile olan ilişkilerinin hukuki niteliği ve dişhekimlerinin tıbbi müdahaleleri sırasında hastalarına verebilecekleri zararlar nedeniyle oluşacak hukuki sorumluğun temelleri üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In terms of the decisions taken and the interventions made during professional practice beside medical ethics and medical deontology there are also many laws, rules, regulations and directives that regulate directly or indirectly dentist's medical intervention.Although there are lots of regulations in the field of responsibility of dentists, there is no specific regulation on that field. The principles of general medical interventions are also accepted for dentist?s. The behaviours against professional ethic are being evaluated through general legal regulations.Recently there is a huge interest in terms of health law in public and in agenda of physicians and lawyers. In the practice mostly the legal responsibility of physicians are being examined, however the legal responsibility of dentists is still being ignored.The legal side of the dentist-patient relationship and the legal liability resulting from the harm given to the patients by the dentists are going to be examined in this thesis.