Konya yöresindeki armut ağaçlarında zarar yapan psyllidae ( Homoptera ) familyası türleri, zarar şekli, kısa biyolojisi ve populasyon düzeyinin tespiti üzerine çalışmalar
- Tez No: 27892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KARSAVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET 1991-1992 yılları arasında yürütülen bu çalışmada Konya yöresinde armut ağaçlarında zararlı olan Psyllidae familyası türlerinin tanımı, zararı, kısa biyolojisi ve populasyon düzeyi üzerine etki eden faktörler araştırılmıştır. Bu amaç için Konya'nın Karatay ilçesi Karaslan, Alakova, Hasanköy ve Saraçoğlu yörelerinden psyllid türleri toplanmıştır. Toplanan türlerin teşhisi sonucu Cacopsylla pyri (L.)'nin armut ağaçları üzerinde asıl zararlı olduğu bulunmuştur. C. pyri'nin asıl zararı nimfleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Nimfler yaprak, çiçek, sürgün ve meyvede özsu emerek beslenmekte ve lokal nekrozlara neden olmaktadır. Bu zararlı kışı ergin dönemde geçirmektedir. Kışın ve yazın görülen iki formu kaydedilmiştir. Ortalama hava sıcaklığı 6t'yi geçtiği zaman kışlık formların aktif olduğu saptanmıştır. Ortalama hava sıcaklığı 10 C'yi geçtiği zaman zararlının yumurtaları bitki üzerinde görülmüştür. Zararlının nimfleri dört gömlek değiştirerek ergin olmaktadır. Ergin C. pyri'nin populasyon düzeyi kasım, haziran, ağustos ve eylül aylarında maksimuma ulaşmıştır. Çünkü bu aylarda ortalama hava sıcaklığı zararlı için uygundur. Aralık, ocak, şubat aylarında ergin populasyonu hava koşullarının uygun olmamasından dolayı minimum düzeyde gerçekleşmmiştir. Zararlının ergin, yumurta ve nimflerinin maksimum ve minumum populasyon düzeylerinin aylar itibariyle benzer olduğu gözlenmiştir. Tüm biyolojik dönemler ağacın her yönünde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
28 SUMMARY STUDIES ON THE DETERMINATION OF PSYLLİDAE (HOPOMTERA) SPECIES DAMAGED ON THE PEARS, AND THEIR DAMAGE, BRIEF BIOLOGY AND POPULATION LEVEL IN KONYA REGION. In this study conducted during 1991-1992, Idendification, damage and brief biology of Psyllidae species occurring on the pear plants and the factors affecting their population level were in vestigated in Konya region. For this purpose, species examples were collected in Karaslan, Alakova, Hasanköy and Saraçoğlu Towns be long to Konya. At the end of their identification of the collected spe cies, it was found that Cacopsylla pyri (L.) was the main pest on the pear plants. Although pear plant was the main host plant of C. pyri, it was also recorded on the apple. Damage of C. pyri was done by its nymphs. This pear sucker feeds by sucking the sap in the leaf.blossom trussen, shoots and fruits, and conned defolucution and local and general necrosis. Pear sucker overwintered in the adult stage. It was recorded two forms which were seen in winter and summer. The winter form might be seen as active when the mean weather temperature rises to 6 °C. When the mean weather exceeded at 10 °C, eggs of pest were seen on the plant. Population level of adult C. pyri maximized in No vember, June, August and September because in these mounths, air temperature weas favored for the pest. In December, January, Feb ruary adult population was in the minimun level depending on weather conditions. It was considered that maximum and minimum population29 levels of adult, eggs and nmyph of pest were similar. Adult youngs, eggs pear suckers were seen throughout the plant with respect to dispersion of C. pyri on the plant considering the southern part because of they were active..'?u"-k'ET|/CÎP PPPirpm-B