Memecik ve domat yağlık ve sofralık zeytin çeşitlerinin doku kültürü yoluyla üretilmesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 27891
  2. Yazar: SELMA SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÖZZAMBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Ziraat, Botany, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
- 38 - ÖZET Bu tez projesi Memecik ve Domat zeytin çeşitlerinin doku kültürü metodu ile geliştirilebileceğini göstermiştir. Bu çe şitlerde çelikle üretim düşük köklenme kapasiteleriyle prob lem olmaktadır. Zeytin expl antlarının fenolik maddelerce zenginliği, ino- kulasyonundan sonra ortamın kararması şeklinde ortaya çıkmış tır. Bu kararma daha sonraki gelişmeyi olumsuz yönde etkile diği için, kararmayı önleyici bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu veriler aşağıda belirtilmiştir. 1. Zeytin expl antlarında 2-4 mm çapında 3. ve 6. boğumları en az doku tahribi oluşması nedeniyle alındı.Böylece yüzeysel steri lizasyon boyunca dokunun bozulması görülmemiştir. 2. Explantlarin steri lizasyonundan sonra steril dişti le edil miş suda 3 saat bekletilerek bir ön uygulama yapılmıştır. 3. Kültürler ilk bir hafta boyunca karanlıkta bekletilmiştir. 4. Kararmanın elimine edilmesi için zeytin explantlari ilkba har ve sonbahar arası alınmış, optimal büyüme koşullarına ragmen kültür boyunca explantin farklı periyotlar boyunca farklı bir şekilde cevap verdiği incelenmiştir. Bu metodlar tek başlarına etkili ol salarda dört metodun kombinasyon uygulanışı ile en etkili sonuç alınmıştır. Bu deney in-vitro sürgün çoğal ımmda BAP 'in kinetine gö re daha etkin olduğunu rapor etmektetir. Ayrıca BAP' in farklı seviyelerinin etkisi OM ortamında incelenmiştir. Bir veya iki tane yeni sürgünler 0.5 mg/1 BAP içeren OM ortamlarında 5-6 hafta içinde görülmüştür. En uygun sürgün uzunluğu ve boğum mesafeleri 0.5 mg/1 BAP ortamında açık bir şekilde görülürken 2.0 mg/1 BAP ortamında da kompakt yapıda çok sayıda küçük- 39 günler oluşmuştur. Sonuçlar 1.0 mg/1 BAP ve 0.05 mg/1 NAA'in OM ortamında ilave edilmesiyle sağlıklı 2-3 sürgün ile çoga- lım oranını en etkili bir şekilde artırmıştır. Sürgün tipleri farklı çeşitlerde farklı uygulamalarla son derece değişik oluşmuş, domat çeşidi Memeciğe göre daha canlı sürgünler vermiştir.
Özet (Çeviri)
- 40 - SUMMARY This thesis project showed that the olive varieties (Me mecik and. Domat) could be improved by tissue culture methods. Propagation by rooting of these cuttings has also presented problems because of low rooting capacity. Olive explants have reached phenolic substances which are seen the browning of the medium after inoculation. The brown exudate effects the detrimental to the future develop ment of the explant. This.some experiments were done to pre vent of phenolic exudation which could be taken for the best results. These data are obtained as follows. 1. Olive explants diameter (2-4 mm) with 3 and 6 nodes were taken for the least tissues damage. Therefore, surface sterilization process were not seen damage of the tissues. 2. The soaking pretreatmant was done with sterile distilled water in 3 hours after sterilization of the explants. 3. The cultures were kept in darkness during the first week. 4. Olive explants were taken between spring and and autumn because of the elimination of browning. It was observed that during culture different period of explants responded differently in spite of optimal growth conditions. Although these methods were effective one by one, applying with the four combination methods gave the most active result. This experiment reported that BAP was more effective shoot poliferation in-vitro than kinetin. Moreover the effect- 41 - of different levels of BAP was observed in (OM) medium. One or two new shoots were seen on the nodes within 5-6 weeks period in (OM) containing 0.5 mg/1 BAP. Although the highest shoot lenght and interval nodes were shown clearly in 0.5 mg/1 BAP, several small compact shoots were formed in 2.0 mg/1 BAP. Results showed that addition of NAA at 0.5 mg/1 and BAP at 1.0 mg/1 to modified OM induced proliferation rate effectively with heathy 2-3 shoots. The type of shooting occured with different cultivars within the other treatments varied considerably. Domat (cv) gave more vigorous shoots than Memecik (cv).