Seçim yargısı
Election court
  1. Tez No: 279003
  2. Yazar: MEHMET KARAKAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Demokrasi; etimolojik olarak ?demos(halk)? ve ?kratos(yönetmek)? kelimelerinin birleşmesiyle oluşan bir kavram olup, seçimler yoluyla halkın egemenliğine dayanan bir yönetim biçimi anlamına gelmektedir. Demokrasiyi yani halkın yönetimi belirleyebilmesini ve denetleyebilmesini yerleştirme ve sistemleştirme çalışmaları ve arayışları sonucunda demokrasinin temel ilkeleri adı verilen ilkeler ile evrensel demokratik seçim ilkeleri denilen ilkeler ortaya çıkmıştır. Hem demokrasinin temel ilkelerinin, hem evrensel demokratik seçim ilkelerinin ve hem de bunlara uygun olarak geliştirilen ve kabul edilen seçim sistemlerinin uygulanmasında seçmenler, adaylar ve seçim işlerini yürütenler arasında ister istemez bir takım uyuşmazlıklar ortaya çıkmıştır. Bu uyuşmazlıkların da tarafsız bir organ tarafından çözümü gereğinden hareketle, demokratik ülkelerde ?Seçim Yargısı? oluşmuştur.Çalışmada; seçim yargısı ilk bölümde incelenmiş, ele alınmış, anlatılmaya ve değerlendirilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde Seçim Hukuku ana başlığı altında demokrasi kavramı, demokrasinin temel ilkeleri, temsil ve seçim konularıyla Türk seçim tarihi genel olarak incelendikten sonra demokratik seçimler, seçim çeşitleri ve seçim sistemleri anlatılmıştır. İkinci bölümde Seçim Yönetimi ve Denetimi ana başlığı altında seçimlerin yönetimi ana hatlarıyla açıklanmış ve başta Yüksek Seçim Kurulu olmak üzere seçim yargısını oluşturan tüm seçim kurulları çeşitli yönleriyle incelenmiş ve değerlendirilmiştir.Yüksek Seçim Kurulu seçim yargısı örgütünün en üst basamağıdır. Alt düzeydeki seçim yargı yerleri il ve ilçe seçim kurullarıyla sandık kurullarıdır. Yüksek Seçim Kurulu'nun başlıca görevi seçimlerin başlamasından bitimine kadar dürüstlük ve düzen içinde yönetilmesiyle ilgili bütün işlemleri yapmak ve yaptırmaktır. Ayrıca seçimlerden sonra seçime ilişkin bütün yolsuzlukları, şikâyet ve itirazları incelemek ve kesin karara bağlamak da Yüksek Seçim Kurulu'nun görevleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
Democarcy etimologically union of the words demos(community) and kratos(administrate) is an administration which relios on the domination of the society that comes with elections. As a result of the studies in order to set up democrarcy in a systematic way, the main principles of democracy and universal democratic election principles have appeared. In the practise of main principles of democracy, universal democratic election principles and also the practise of election principles devolped from these basics, there had been disagreement between electors, candidates and also practioners. As there is a need to solve these disagreements in an impartial judgement, election trial courts have been founded in democratic countries.In the study; election adjuction is analysed in two sections. In the first section, under the heading of election law, the concept of democracy, main principles of democracy, representing issues and election issues are studied. After Turkish election history has been analysed, democratic elections, types of elections, elections systems have been discussed. In the second section, under the heading of management and supervision of elections, managements of elections have been explained in basic turns and initially, Supreme court of elections and all other courts relating to elections are analysed in various ways.Supreme Court of Elections is the highest rank of election courts. Sub courts are province, county borough?s election commitees. Supreme Election Court?s main mission is to do and to make do the all works relating to elections from the very beginning until until the end and in an honest and arranged way. Besides, to investigate all corruptions, denials so that to come a verdict.