İslam, Hıristiyanlık ve Yahudilik'te nübüvvete dair kavramlar
Concepts of prophety in Islam, Christianity and Judaism
  1. Tez No: 886799
  2. Yazar: ERVA TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURAT AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam'da peygamberlerin sıfatlarını karşılaştırmalı bir yaklaşımla ele almaktadır. Tevrat, İncil ve Kur'an'da yer alan peygamberlik ile kavramlar ve onların nitelikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde, Yahudilikte peygamberlik kavramı ele alınmış, Tevrat ve Talmut'ta yer alan peygamberler ile ilgili kavramlar, görevlerine, niteliklerine ve Yahudi teolojisindeki önemlerine odaklanılmıştır. Musa, İbrahim, Davud ve diğer önemli Yahudi peygamberlerin sıfatları, Tevrat, geleneksel Yahudi tefsirleri ve Talmud'daki yorumlar ışığında ele alınmıştır. İkinci bölümde, Hıristiyanlıkta peygamberlik konusu irdelenmiştir. İncil'de yer alan peygamberlik kurumu hakkında kavramlar, özellikleri, İsa'nın peygamberlik rolü ve Hıristiyan teolojisindeki yeri üzerinde durulmuştur. Hıristiyanlıkta peygamberlerin Tanrı'nın mesajını yayma görevleri ve kilise babalarının yazılarındaki yorumlar detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde ise, İslam'da nübüvvet kurumu ele alınmıştır. Kur'an'da yer alan nübüvvet kurumu ile ilgili kavramlar, elçilerin görevleri, nitelikleri ve İslam teolojisindeki yeri ele alınmıştır. Hz. Muhammed'in son peygamber olarak rolü, elçilerin nitelikleri ve görevleri konu edilmiştir. Kur'an'da nübüvvet ile ilgili geçen kavramlar, Kur'an ayetleri, klasik ve modern tefsirler, sözlükler ışığında incelenmiştir. Araştırma, nübüvvet kurumunun her üç dinin temel kaynakları ve teolojisinde nasıl şekillendiğini, bu kurunun semavi dinlerde ortak ve farklı yönleri ele alınmıştır. Aynı zamanda Nübüvvet kurumunun tarihsel süreçte geçirdiği değişim ve değişimleri konu edilmiştir. Nitel bir yöntemle gerçekleştirilen bu araştırma, üç dinin kutsal metinleri bağlamında nübüvvet kurumunu karşılaştırmalı olarak değerlendirmekte ve semavi dinlerde bu konunun derinlemesine anlaşılmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the attributes of prophets in Judaism, Christianity and Islam with a comparative approach. The concepts and attributes of prophets in the Torah, the Bible and the Qur'an are analysed in detail. In the first part of the study, the concept of prophethood in Judaism is discussed, and the concepts of prophets in the Torah and Talmut, their duties, qualifications and their importance in Jewish theology are focused. The attributes of Moses, Abraham, David and other important Jewish prophets are discussed in the light of the Torah, traditional Jewish commentaries and Talmudic interpretations. In the second part, the issue of prophecy in Christianity is analysed. The concepts about the institution of prophecy in the Bible, its characteristics, the prophetic role of Jesus and its place in Christian theology are emphasised. The duties of prophets in Christianity to spread the message of God and the interpretations in the writings of the church fathers are detailed. In the third part, the institution of prophethood in Islam is discussed. The concepts related to the institution of prophethood in the Qur'an, the duties and qualifications of the apostles and their place in Islamic theology are discussed. The role of Prophet Muhammad as the last prophet, the qualifications and duties of the apostles are discussed. The concepts related to prophethood in the Qur'an are analysed in the light of Qur'anic verses, classical and modern exegesis and dictionaries. The study analyses how the institution of prophethood is shaped in the basic sources and theology of all three religions, and how this institution is shaped in the Abrahamic religions.