Mehmet Akif Ersoy'un Safahat adlı kitabının halk edebiyatı ve halk bilimi unsurları üzerine bir inceleme
A study on the elements of folk literature and folklore in Mehmet Akif Ersoy's book Safahat
  1. Tez No: 279017
  2. Yazar: GÜLDEN ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA KARADAVUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Halk kültürü bir milletin sahip olduğu geçmişini, karakterini ortaya koyan ve geleceğini inşa etmesini sağlayan maddi manevi dinamikleridir.Mehmet Akif Ersoy da bu değerlere sahip çıkılması ve yaşatılması için neler yapılması gerektiğini azim ve heyecanla anlatan büyük bir şairdir.Biz bu çalışmamızda, halk yaşayışını ve kültürünü eserinde amacı doğrultusunda kullanan“İstiklâl Marşı Şairi”Mehmet Âkif Ersoy'un Halk edebiyatı ve halk bilimi unsurlarını eserinde ne ölçüde kullandığını inceledik.Birinci Bölüm'de, Şair'in hayatı, edebi kişiliği ve Safahat hakkında bilgi verdik.İkinci Bölüm'de de Safahat'taki halk edebiyatı unsurlarını inceledik.Üçüncü Bölüm'de ise Safahat'taki halk bilimi unsurlarını ele aldık.Safahat'ta tespit ettiğimiz bütün unsurları toplayarak bilimsel usullere göre tasnif ettik.Safahat'ta halk edebiyatı ve halk bilimi ile ilgili olarak ele alınan mısralar kitaptaki sayfa numaralarına göre verilmiştir.Sonuçta ise amacı halkı aydılatmak ve birlik beraberliğe çağırmak olan Mehmet Âkif Ersoy'un bunu yaparken halk edebiyatı ve halk bilimi unsurlarını eserinde ne derecedekullanmış olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Folk culture has a history of the nation, allowing him to build the future of the character and reveal the dynamics of material and moral.Mehmet Akif Ersoy vacated and to maintain these values, what should be done with determination and enthusiasm about the great poet.In this study we, the people and culture of the work of the purpose of using yaşayışını“İstilâl Marşı Poet”Mehmet Akif Ersoy elements of folk literature and folklore in his work examined the extent to use.The first chapter we informed about Mehmet Âkif Ersys?s life, his literary personality and Safahat.In Safahat also reviewed the elements of the second part of folk literature.The third chapter, we discussed the elements of folklore ın Safahat.In Safahat classified according to the procedures we've found all the elements we have gathered scientific.In Safahat folk literature and folklore are regarded as related to the page numbers are given according to verses in the book.The aim of the alliance and draw the people to call a result, Mehmet Akif Ersoy doing so, elements of folk literature and folklore in his work we have seen to what extent is used.