Safahat'ta özlü sözler
Apothegms in the book ?Safahat?
- Tez No: 271381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmamızda XX. yüzyıl başlarında, şiirleriyle Türk edebiyatında önemli bir yer edinen Mehmet Âkif Ersoy'un Safahat adlı şiir kitabından seçtiğimiz atasözü gibi kısa ve özlü anlatıma sahip metinleri kaynak, muhtevâ âhenk ve fonksiyon bakımından değerlendirdik. Çalışmamızda büyük oranda klasik şiir inceleme metotlarını kullandık. Ancak metinlerin bir kısmını bağlamından kopardığımız için kimi zaman bu metotların dışına taşmak durumunda kaldık. Bu durumlarda ise atasözleri ve deyim gibi kısa, kalıp ifâdeleri değerlendiren tahlil metotlarına başvurduk.Çalışmamızın temel amacı, sanatçının şiir söyleme gücünün ve Türk edebiyatındaki rolünün anlaşılmasına hizmet etmektir. Bu çalışma sonunda Mehmet Âkif'in bazı mısra ve beyitlerinin klasik edebiyatımızda îcâz olarak isimlendirilen ?az sözle çok şey söyleme? niteliğine sahip olduğunu tespit ettik. Bu mısra ve beyitlerin tıpkı atasözleri gibi bilgece oluşturulduğunu, halk arasında yüzyıllarca yaşayabilecek özelliklere sahip olduğunu gördük. Ayrıca Safahat'ın, kuralları kendi içinde saklı bulunan daha önce Türk edebiyatında bir benzerinin görülmediği âdeta yeni bir tür olduğu kanâatine vardık.
Özet (Çeviri)
Mehmet Akif Ersoy has a prominent place in the 20th century Turkish literature especially with his famous poetry book Safahat. This thesis is based on short and meaningful expressions like proverbs selected from Safahat. These kinds of sayings are evaluated according to the terms ?source, content, rhythm and function?. In this study mainly classical methods of poetry analyzing are used. However as some texts have to be taken off from its context it becomes a necessity to use other methods in some occasions. In this kind of cases some other types of analysis methods that can be used for short and pattern expressions are applied.Main purpose of this study is to serve to make people understand the role of this poet in Turkish literature and his talent for creating powerful poems. As a conclusion of this study, it is derived that some of Mehmet Akif?s verses and couplets have a qualification of ?saying too much by few words?, which is defined as ?icaz? in classical literature. It is also concluded that like proverbs these verses and couplets were formed wisely by him and they have a potential of lasting a long time in the culture of common people. Lastly it can be claimed that Safahat, which has its own rules within itself and is a unique piece of art, could be defined as seemingly a new genre in Turkish literature.