Juvenil hormon analoğu ( JHA ) methoprene'in Spodoptera littoralis ( Boisd. )'in değişik gelişme dönemlerine etkileri üzerinde araştırmalar
Investigations on the effects of juvenile hormone analogue methoprene to different developmental stages of Spodoptera littoralis ( Boisd. )
  1. Tez No: 27902
  2. Yazar: ERHAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET KILINÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
i ÖZET Yüksek Lisans Tezi JUVENİL HORMON ANALO?U METHOPRENE. İN SPODOPTERA LITTORALIS (BOISD.)'İN DE?İŞİK GELİŞME DÖNEMLERİNE ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Erhan KOÇAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Neşet KILINÇER 1993, Sayfa: 107 Jüri: Prof.Dr. Neşet KILINÇER Prof.Dr. Seval TOROS Prof.Dr. Şeniz KISMALI Bu çalışmada, özellikle kapalı alanlardaki zararlı lara karşı etkisi kanıtlanmış olan juvenil hormon analoğu methoprene' in, ülkemizde özellikle pamuk ve sebzede zararlı olan Spodoptera littoralis'e karşı aktivitesi araştırılmıştır. Son dönemin başındaki larvalara topikal aplikasyon, püskürtme ve besinle verme şeklinde; 1 ve 4 günlük pupa lara topikal aplikasyon; 1 ve 3 günlük yumurtalara ise ilaç solüsyonuna daldırma şeklinde uygulamalar yapılmıştır. Araştırma sonucunda bileşiğin belirli dozlarda larva süresi ve larva ağırlığını arttırdığı, süperlarva ile ekstra larva dönemleri ve aradönemler meydana getirdiği saptanmıştır. 1 Günlük pupaların 4 günlük pupalara oranla ve 1 günlük yumurtaların ise 3 günlük yumurtalara oranla bileşiğe karşı daha duyarlı oldukları saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Spodoptera littoralis, Methoprene, juvenil hormon analogu'tJHA), Topi kal aplikasyon, püskürtîîîe, solüsyona daldırma, yedirme, larva, pupa, yumurta.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT INVESTIGATIONS ON THE EFFECTS OF JUVENILE HORMONE ANALOGUE METHOPRENE TO DIFFERENT DEVELOPMENTAL STAGES OF SPODOPTERA LITTORAL! S (BOISD.) Erhan KOÇAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisior: Prof.Dr. Neşet KILINÇER 1993, Page: 107 Jury: Prof.Dr. Neşet KILINÇER Prof.Dr. Seval TOROS Prof.Dr. Şeniz KISMALI In this study the effect of Methoprene, a juvenile hormone analogue, whose effect has been proved against closed site pests was tested on Spodoptera littoralis which is a pest of cotton and vegetables in Turkey. Treatments were as topical application to newly moulted last intar larvae and 1-4 days aged pupae; as pulverization and feeding to newly moulted last instar larvae; and as dipping to 1-3 days old eggs. According to the results, the larval duration and weights increased and superlarval, extralarval instars and intermediates occurred with the certain dosages of Methoprene. 1 Day old pupae and eggs were determined as more succeptile to Methoprene than 4 days old pupae and 3 days old eggs, respectively. KEY WORDS: Spodoptera littoralis, Methoprene, juvenile hormone analogue (JHA), topical application, spraying, dipping to solution, feeding, larva, pupa, egg.