A.Ü. Ziraat Fakültesi süt inekçiliği ünitesinin ekonomik analizi ve fiziki girdilerinin saptanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 27903
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi A. Ü. ZİRAAT FAKÜLTESİ SÜT İNEKÇİLİ?İ ÜNİTESİNİN EKONOMİK ANALİZİ VE FİZİKİ GİRDİLERİN SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA İlknur ŞAPDENİZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Taner KIRAL 1993, Sayfa: 87 Jüri: Prof. Dr. Taner KIRAL Prof. Dr. Erkan REHBER Doç.Dr.Selahattin ERAKTAN Bu araştırma ile, A. Ü. Ziraat Fakültesi Süt İnekçi liği Ünitesinin 1991/1992 üretim yılı faaliyetinin ekonomik analizi yapılmıştır. Süt inekçiliği ünitesinde 50 118 676 TL net kâr, 103 812 455 TL saf hasıla elde edilmiş olup, ekonomik rantabilite % 17.72 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca 148 054 806 TL brüt kâr elde edildiği belirlenmiştir. Toplam gayr isaf i üretim değeri içinde süt üretim değerinin payı % 60.63, prodüktif demirbaş kıymet artışı nın payı ise % 34.07 olarak bulunmuştur, üretim masrafları içinde yem masraflarının oranı % 44.31, daimi işçilik masraflarının oranı % 19.49 olarak hesaplanmıştır. Bir kg canlı ağırlık artışı için kaba yeme ilaveten 11.90 kg kesif yem yedirilmektedir. Araştırmada ele alınan süt inekçiliği ünitesinde işgücü isteğinin üretim ünitesi (birimi) başına 149.65 saat seviyesinde olduğu belirlen miştir. 1 kg süt maliyeti 1 392 TL ve 1 kg canlı ağırlık artış maliyeti 9 744 TL olarak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ekonomik analiz, saf hasıla, brüt kâr, rantabilite, prodüktif demirbaş kıymet artışı, gayrisafi üretim değeri, canlı ağırlık artışı, işgücü
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE ECONOMIC ANALYSIS AND THE PHYSICAL INPUT REQUIREMENTS ON THE DAIRY ENTERPRISE OF THE AGRICULTURE FACULTY OF ANKARA UNIVERSITY İlknur ŞAPDENÎZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics \ Supervisor: Prof. Dr. Taner KIRAL 1993, Page: 87 Jury: Prof. Dr. Taner KIRAL Prof.Dr. Erkan REHBER Assoc. Prof.Dr. Selahattin ERAKTAN In this research, economic analysis of dairy cattle enterprise in Agriculture Faculty of Ankara University was done for the 1991/1992 production year. The net profit was found as TL 50 118 676, the net return was found as TL 103 812 455 and the gross margin was found as TL 148 054 806 for the year studied. The percentage of profitability was calculated as 17.72 per cent. The share of milk production value and value of inventory change were 60.63 per cent and 34.07 per cent respectively in total gross value of production. The percentage of feed and permenant labour costs in total production costs were calculated as 44.31 and 19.49 per cent. In addition to forages, 11.90 kg of concentrates were fed for one kg live weight gain. For the dairy enterprise studied the labour requirement for a production unit was 149.65 hours. It was determined that the production cost for one kilogram of milk was TL 1 392 and the cost of one kilogram live weight gain was TL 9 744. KEY WORDS: Economic analysis, net profit, net return, gross margin, profitability, inventory changes, gross production value, live weight gain, labor requirement